BitcoinEkonomiHaberler

FED Yarın Kritik Kararını Açıklayacak! Piyasalar Ne Bekliyor ve Bitcoin Ne Durumda?

FED, yarın kritik toplantısının sonunda aldığı kararı açıklayacak. Piyasalarda nasıl bir beklenti var ve Bitcoin ne durumda?

ABD Merkez Bankası FED, geçtiğimiz hafta dünyayı şok eden enflasyon raporunu tartışmak üzere bu hafta bir toplantı gerçekleştirecek.

Piyasalar FED’den 75 Baz Puan Faiz Artışı Bekliyor

Wall Street Journal’ın yetkililerin daha önce işaret edilenden daha büyük bir artış düşündüklerini bildirmesinin ardından 75 baz puanlık (0.75 yüzde puan) bir artış aniden kesin gibi görülmeye başlandı.

Politika belirleyici kurum olan Federal Açık Piyasa Komitesi’nin Salı günü başlayan ve Çarşamba gününe kadar sürecek olan iki günlük kapalı kapılar ardındaki toplantısı FED’in bu yılki üçüncü toplantısı olacak.

ABD merkez bankası, hızla yükselen enflasyonu ve buna bağlı olarak tüketici fiyatlarını düşürmek amacıyla gösterge faiz oranını bir süredir yükseltiyor.

Geçen haftaya kadar ekonomistler Mayıs ayında olduğu gibi 50 baz puanlık bir faiz artışı öngörüyordu. Ancak geçtiğimiz Cuma günü yayınlanan bir hükümet raporu, enflasyonun ölçülmesinde kullanılan tüketici fiyat endeksindeki artışın yavaşlamak yerine %8.6 ile yeni bir zirveye çıktığını ortaya koydu.

Wall Street Journal’a göre şimdi ise merkez bankası faiz artışlarını hızlandırma olasılığını değerlendiriyor.

Goldman Sachs Tahminini 75 Puan Olarak Değiştirdi

Sonuç olarak Goldman Sachs (GS) bir sonraki faiz artışı için tahminini 75 baz puan olarak değiştirdi.

Baş Ekonomist Jan Hatzius, “WSJ makalesinin FED yönetiminden 75 baz puanlık bir faiz artışının geleceğine dair bir ipucu olduğunu tahmin ediyoruz” dedi.

Benzer şekilde, 30 günlük Federal Fon Efektif Oranı’na ait vadeli işlem verilerini kullanan CME FedWatch isimli ekonomi aracı, 75’lik bir baz puan artışı için %94’lük bir ihtimal veriyor. Yalnızca bir gün öncesine kadar bu tahmin %35 idi.

Daha büyük bir faiz artışı beklentisi, halihazırda büyük bir düşüş göstererek 22.000 doların altına kadar gerileyen Bitcoin ve kripto para piyasası için fiyat baskılarını artırdı.

Dünyanın en büyük kripto parası bu yazının yazıldığı anlarda son 24 saatteki %3.33’lük fiyat düşüşüyle birlikte 22.540 dolardan işlem görüyor.

Yarınki FED kararını son dakika olarak öğrenmek için Twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu