BitcoinHaberlerKripto Para

FinCEN, Bitcoin ve Kripto Paralara Yönelik Yasal Düzenlemenin Yorum Süresini Uzattı!

Fincen'den tepkilere olumlu yanıt geldi.

ABD Mali Suçlar Uygulama Ağı (FinCEN) 2020 yılının Aralık ayında kripto paralara ilişkin bazı yasal düzenleme önerileri sunmuş ve bunu tartışmaya açmıştı. Katılımcılardan 15 gün içerisinde düzenlemeye ilişkin görüşlerini aktarmaları istenmişti.

ABD’de yasal düzenlemeler öncesi kamuoyundan fikir alışverişi yerleşik bir uygulama olsa da buradaki 15 günlük süre tepki çekmişti. Normal şartlar altında bu tarz bir düzenleme için 60 günlük yorum süresi veren FinCen’in kripto paralar söz konusu olunca bu süreyi kısaltması yatırımcıların ve piyasa katılımcılarının kafasında soru işareti oluşturmuştu.

Hatta bazı kongre üyeleri FinCen’e mektup yazarak bu sürenin diğer düzenlemelerde olduğu gibi 60 güne çıkarılmasını talep etmişti.

FinCEN başvuruları değerlendirdi ve kripto paralara yönelik düzenlemeye ilişkin yorum süresini 60 güne çıkarma kararı aldı. Kurumun resmi internet sitesinden yapılan duyuruda, FinCEN’e yorum gönderme süresinin, bu uzatma kararının Federal sicilde yayınladığı tarihten itibaren 60 içerisinde sona ereceği belirtildi.

Tasarı Ne Öneriyor?

ABD Mali Suçları Araştırma Ağı’nın (FinCEN) tasarısına göre, artık borsalar üzerinden kripto para çekimi yapılacağı zaman kesinlikle kimlik doğrulama onayının yapılmış olması gerekecek. Bu yolla anonim aktarımların önüne geçmeyi amaçlayan ABD, kripto paralar için de geçmişe dönük kayıtları saklaması ve gerektiğinde ilgili makamlara verilmesi konusunda da kripto para borsalarına yaptırımlar uygulayacak.

Yeni düzenleme teklifine göre 3.000 dolar ve üzerinde bir kripto para transfer işlemi yapılacaksa borsalar tarafından kimlik doğrulama onayı istenecek. 10.000 dolar üzerinde olan aktarımlar ise doğrudan FinCEN’e bildirilmek zorunda olacak.

Henüz tasarı aşamasında olan bu yeni düzenlemelerin onaydan geçeceği ve kripto paralardaki gizliliğin bu yolla büyük ölçüde önüne geçileceği tahmin ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu