Altcoin

G7 Liderlerinden Kripto Para Sektörünü İlgilendiren Yeni Karar

G7 liderleri, CBDC'ler hakkında konuştu.

G7 ülkelerinin liderleri ve finans sorumluları bu hafta kripto para sektörünü de kapsayan bir dizi görüşme yaptı ve bu görüşmelerde önemli kararlar alındı.

Bunların bazıları henüz basınla paylaşılmasa da merkez bankası dijital para birimlerini ilgilendiren bir adım hakkında bilgi verildi. Aktarılanlara göre merkez bankası kaynaklı dijital para birimlerine sıcak bakılıyor ve bunlar itibari paraları tamamlayıcı olarak görülüyor.

Stablecoinler Tehlikede, CBDC’ler “Güvenli”

13 Ekim tarihinde Washington’da bir araya gelen finans liderleri, merkez bankası dijital para birimlerini ve bu uygulama hakkındaki 13 durumu görüştü.

Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, ABD ve İngiltere’nin katıldığı toplantıda yeni piyasaya sürülecek olan merkez bankası dijital para birimlerinin aslında merkez bankalarına zarar vermeyeceği ve finansal istikrarı koruyacağı vurgulandı. G7 ülkelerinin maliye bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada bu konuda önemli işbirliklerinin yapıldığı ve bunların aslında sınır ötesi ödemelerde hem finans sistemi hem de kullanıcı için güven oluşturacağı vurgulandı.

CBDC’lerin itibari paraların yerini almayacağı ve bunun yerine aslında itibari paralara yardımcı olup likidite salayacağı belirtilmekte. Bu da aslında stablecoinler için bir tehdit olarak algılanabilir.

Stablecoinlerin kullanım oranlarının gün geçtikçe daha fazla artması ve toplam değerlerinin de milyarlarca doları görmesi, CBDC kullanımının hiç başlamadan bitmesine yol açabilir. Bu durum yakında stablecoin odaklı bazı yasakların bile gelebileceğine işaret ediyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu