HaberlerKripto Para

G7 Ülkeleri Dijital Paraya İlişkin Önemli Bir Rapor Yayınlayacak!

G7 ülkeleri CBDC ortak ilkelerini yayımlamaya hazırlanıyor.

İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden oluşan G7 konseyi, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ihracı konusunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor.

The Japan Times’ın haberine göre henüz kendi CBDC’sini çıkarmamış G7 ülkelerinin CBDC’ler hakkında bazı ilkeler yayımlamaya hazırlandığı bildirildi.

Henüz taslak aşamasında olduğu bilinen ve  dijital para birimlerinin piyasaya sürülmesi ile ilgili yol gösterici niteliğinde olan raporda şeffaflık ve gizlilik konularına odaklanan 13 konu başlığına yer verildiği ifade edildi.

Dijital ödemelerin ve kripto paraların popülaritesinin son dönemde artmasına dikkat çekilen raporda, Çin hükümetinin çıkarmaya hazırlandığı dijital yuan ile ilgili gizlilik konusundaki endişelere yer verildi.

Raporda bir CBDC’nin sahip olması gereken en önemli özelliğin şeffaflık olduğuna vurgu yapılarak;

Ortak bir ilkeler dizisi belirlenmeli. Şeffaflık, hukukun üstünlüğü ve sağlam ekonomik yönetişim gibi ortak değerlerin temel önemi dikkate alınmalı. Bu rapor, G7 ve ötesinde CBDC’lerin araştırılmasına rehberlik edebilir ve bilgi verebilir.

Söz konusu raporun Çarşamba günü Washington’da düzenlenecek finans başkanları toplantısında onaylanabileceği gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Başta ABD olmak üzere G7 ülkeleri CBDC’ler konusunda Çin’in geldiği noktadan bir hayli geride olsa da CBDC konusunun dünyanın en büyük ekonomileri tarafından masaya yatırılması kripto endüstrinin ne kadar önemli bir yol aldığını gösteriyor.

Dünyadaki maddi gücün çoğunluğunu elinde tutan G7 ülkelerinin CBDC’ler ile ilgili ortak düzenleme maddelerini kabul etmeye hazırlandığı bu ortam, CBDC çalışması yürüten birçok ülke için de ortak bir çalışma standardı belirlenmesinde yardımcı olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu