Ekonomi

Güney Kore’den TL ve Türkiye İçin İyi Haber! Dolar Bu Yüzden mi Düştü?

Güney Kore ve Türkiye, swap anlaşması imzaladı.

Bir süredir devamlı olarak değer kaybeden Türk Lirası, bugün gelen bir haber ile ise yeniden hafif bir ivme yakaladı.

Türk Lirasına Güney Kore Desteği

Daha önce koronavirüs döneminde çeşitli ülkelerle swap anlaşması yapan ve bunu bir süredir devam ettiremeyen Türkiye, şimdi ise Güney Kore’den yardım eli almış gibi gözüküyor.

TCMB tarafından yapılan açıklamada ve Güney Kore Merkez Bankası’nın internet sitesinden de ulaşabilecek bildiride, iki ülke arasında swap anlaşması imzalandığı vurgulandı.

TMCB ile yapılan 2,3 trilyon Güney Kore wonu yani 17,5 milyar liralık bu anlaşma, 3 yıl boyunca devam edecek. İki taraf 3 yılın sonunda ise anlaşmanın uzatılıp uzatılmayacağı konusunda tekrar masaya oturabilecek.

Söz konusu duyuruda şunlar vurgulandı:

“Bu anlaşma, iki ülke arasındaki ticareti swap anlaşmasıyla finanse ederek ticareti geliştirmek için ödeme sistemi oluşturulması ve iki ülkenin ekonomik gelişim için finansal iş birliği için düzenlenmiştir. İki taraf da bu anlaşmanın iki ülke kurumları arasındaki işbirliğini güçlendireceğini beklemektedir.”

TL bu haberin devamında değer kazandı. An itibarıyla TL’nin bütün emtialara karşı ortalama %1 değer kazandığı görülmekte. Şu an için ABD doları 8,57 TL seviyesinden işlem görmekte.

Buna ek olarak faiz kararı da bugün açıklandı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizleri sabit tuttu. %19 oranında sabit tutulan faizlerin düşürülmesi beklenirken beklenen olmadı.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu