Kripto HaberleriHaberlerHangi Ülkede Daha Fazla Kripto Para Suçu İşleniyor?

Hangi Ülkede Daha Fazla Kripto Para Suçu İşleniyor?

Takip et

Kripto para birimlerinin artan kullanımı suçluları da kripto alanına yöneltti. Suçlular da kripto paraları giderek daha çok kullanmaya başladı.

Bu bağlamda Coincub tarafından yapılan bir araştırma, Kuzey Kore’nin kripto para suçlarında birinci sırada yer aldığını ortaya koydu.

Coincub tarafından yayınlanan dünya çapında bir kripto suç sıralaması raporuna göre Kuzey Kore, 1,59 milyar ABD Doları tutarında 15’ten fazla belgelenmiş siber hırsızlık vakasıyla kripto suçlarında lider konumunda yer alıyor.

İkinci sırada 2 milyar dolarlık 14 belgelenmiş siber suç vakasıyla ABD yer aldı.

Rapora bakıldığında 3.sırada Rusya‘nın 4.sırada ise Çin‘in olduğu görülüyor.

Kripto para dolandırıcılığı ve soruşturmasında ABD’nin ön plan çıktığını belirten rapor, fidye yazılımında Rusya’nın dünya lideri olduğunu yazdı.

Kripto suç sıralamasında 5.sırada yer alan İngiltere‘nin ise sıkı olmayan finansal yaklaşımı nedeniyle kara para aklamada dünya lideri olduğu belirtildi.

Japonya, Hong Kong, Kanada, Britanya Virjin Adaları ve Seyşeller kripto suçlarında ilk 10 içinde yer alan diğer ülkeler oldu.

Coincub CEO’su Sergiu Hamza söz konusu raporla ilgili şunları söyledi:

“Kripto para dolandırıcılığı geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı ancak %0,15 ile toplam kripto pazarının küçük bir bölümünü temsil ediyor.

Ayrıca suç faaliyetleri dünya GSYİH’sının %2- %5’ini oluşturuyor. Bu bağlamda kripto işlemlerinin suçlarla ilişkili olmadığı açık.

Yine de insanların en iyi güvenlik uygulamalarını gözlemleyerek kripto para suçları konusunda uyanık olmaları gerekiyor.”

Hatırlanacağı üzere Nisan ayının sonlarında yaşanan Ronin köprüsünde yaşanan hack olayının Kuzey Kore’nin fidye yazlım grubu Lazarus’la bağlantılı olduğu ortaya çıktı.

Hack olayında 173 bin Ethereum (ETH) ve 25,5 milyon USDC’yi çalınmıştı.

İlgili Haber
Sıcak Gelişme: 173 Bin Ethereum (ETH) Çalındı! Bu Altcoin'in Fiyatı Çakıldı!
İlgili Haber
ABD Hazine Bakanlığı, 625 Milyon Dolarlık Ronin Saldırısının Arkasındaki Ülkeyi Açıkladı!
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları