Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati’den, Kritik Açıklamalar!

Bakan Nebati, son gelişmeleri ve önümüzdeki günlerdeki planları yorumladı.

Lütfi Elvan’ın geceyarısı görevden affını istemesi sonrası yerine getirilen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kesinlikle yaptığı açıklamalar ile dikkat çekmekte. Bakan Nebati’nin son günlerde yaptığı açıklamalar ise önümüzdeki günlerde Türk lirasının seyri konusunda bir hayli önemli.

Bakan Nebati an itibarıyla NTV canlı yayınında gelen sorulara net cevaplar vererek hem vatandaşın hem de yatırımcıların kafasındaki sorunları gidermeye çalışmakta.

NTV canlı yayınında konuşan Bakan Nebati’nin en dikkat çeken açıklamalarından birisi ise kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına yönelik olanlar oldu. Verileri açıklayan Bakan, bunun 23 Aralık sabahı itibarıyla 23 milyar TL olduğunu vurguladı. Bu da mevcut kur üzerinden neredeyse 2 milyar dolara tekabül etmekte.

İlgili Haber
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Ekonomik Önlem Paketi Açıklaması!

Türkiye Modeli Nedir?

Serbest piyasa kurallarının esnetileceği ve kaldırılacağı söylentilerine de net yanıt veren Bakan, şunları vurguladı:

Türkiye modeli denmesinin sebebi şu. Biz Güney Kore modeli değiliz, çünkü seçilmiş bir ülke. Çin değiliz, devasa nüfusuyla, aldığı tedbirlerle gelen bir ülke değiliz.

Biz demokratik gelenekleri olan, serbest piyasaya inanan, kambiyo rejimine sıkı sıkı bağlı olan ve bu geleneği de sürdüren bir modeli ortaya koyuyoruz. Çünkü altyapımız dolu. Altyapıyı tamamlamış şekilde geliyoruz.

Türkiye modelinin “yüksek ihracata dayalı, cari açığı azaltıcı ve refah sisteminin toplumun tamamına yansıtıldığı bir model” olduğunu vurgulayan Nebati, bunda ihracatın kritik olduğunu da ifade etti.

Sıcak paranın “manipülasyon için kullanılma” yolunu kapattıklarını ve 2018 ile 2019’da bunun yapıldığını belirten Bakan, bunun ülkelerin ekonomisini sarsabilen bir güç olarak nitelendirdi.

Finansal istikrarı “üç günde” sağladıklarını belirten Nebati, yüksek faizin de devam etmeyeceğinin altını çizdi. Nebati son olarak da gelen zamlara yönelik oldukça sert bir açıklamada bulundu. Bugün benzer çağrı Ticaret Bakanlığı tarafından da yapıldı ve bunun aslında bazı şirketlere yönelik olduğu söylenebilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu