BitcoinKripto Para

Hazine ve Maliye Bakanlığının Bitcoin (BTC) Açıklaması Ne Anlama Geliyor? Uzmanlar Yorumladı!

Kripto paralara vergi mi geliyor?

T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı bugün yayınladığı bir basın açıklamasında beklenen bombayı patlattı. Kripto paralara yönelik regülasyon veya vergilendirme getirileceği haberi bir süredir kulislerde zaten konuşulmaktaydı. Ancak Bakanlık nezdinde böyle bir açıklama yapılması bunun çok yakın olduğunu gösteriyor.

İlgili Haber
Son Dakika: T.C Maliye Bakanlığından Kripto Paralara İlişkin Açıklama Geldi

İsmail Hakkı Polat Yorumladı

Peki uzmanlar kripto para sektörünü yakından ilgilendiren bu haber hakkında ne düşünüyor? Akademisyen İsmail Hakkı Polat, konu hakkında yayınladığı tweet dizisinde bunun aslında tüketiciyi korumaya yönelik bir adım olabileceğinin altını çizdi.

Polat’ın beklentisi ise ilk başta kripto para alım satım platformlarına yönelik düzenlemeler olması yönünde. Vergi konusunda ise küresel çapta başka ülkelerin veya düzenleyici kurumların izinden gidilebileceğini belirten Polat, bunun için kripto paraların hangi tanımlaya gireceğinin de kesinleşmesinin gerektiğini vurguladı.

Bu bağlamda kripto paraların emtia, hisse senedi, ödeme aracı veya para birimi şeklinde farklı ihtimallere sahip olması, vergilendirmeyi de değiştirecektir. Polat, verginin geleceğine kesin gözüyle bakılsa da bunun için düzenli ve dikkatli bir çalışma gerektiğini vurguladı.

Şafak Kayran ise bu açıklamanın düzenlemelerle ilgilenen SPK yerine Hazine ve Maliye Bakanlığından gelmesinin, vergiyi akıllara getirdiğini hatırlattı. Burada yatırımcının ağır vergi veya regülasyon ile küstürülmesi ihtimaline değinen Kayran, iyice irdelenip bir karar verileceği düşüncesinde.

Stratrade ise regülatörlerin bu konuda hızlı davranabileceğini ve “fındığı balyozla kıracağını” düşündüğünü vurguladı.

Telegram üzerinden konu ile ilgili ses kaydı yayınlayan Yusuf Numanoğlu’nun açıklamalarına ise aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://t.me/yusufnumanoglu/629

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
4 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Ali esen

Vergi arttikca ülkenin batma hizida artiyor

Megalodon

Zaten birkaç ay içinde faturalarımızı, alışverişlerimizi vs. kriptoparalarla ödeyecek duruma geliriz. Parayı borsadan çekmeye gerek yok gibi.

crypto com

parayı çekmem şerefsizim, binance da kalır ya da yurtdışından çekerim

Hakan

Kaygı mis yeni para almak için demeyirlarda ne güzel ülkeye para giriyor daha ne istiyorsunuz


Başa dön tuşu