HaberlerKripto Para

Hindistan Hükümeti Kripto Para Vergi Yasası İçin Detayları Açıkladı!

Hindistan hükümeti, kripto paralara uygulanacak yeni vergi kuralları ile ilgili merak edilen detayları açıkladı.

Hindistan Maliye Bakanlığı, kripto paralarda kısa bir süre sonra yürürlüğe girecek olan %1’lik kaynakta kesilen vergi (TDS) hükmüne ilişkin raporlama mekanizmasına açıklık getirmek üzere “zorlukların giderilmesine yönelik kılavuz ilkeler” belgesini yayınladı.

1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan %1’lik vergi yükümlülüğü, Hindistan’ın kripto para vergi yasasının en tartışmalı hükmü olarak öne çıkarken, kripto sektörü yasal bir mücadeleyi bile araştırıyor.

Tüm işlemlerde %30 sermaye kazancı vergisi uygulayan bir diğer hüküm ise 1 Nisan’da yürürlüğe girmişti.

İlgili Haber
Hindistan'dan Kripto Para Açıklaması: "Biz Hazırız!"

Yapılan Kripto Para İşlemleri 30 Gün İçerisinde Hindistan Hükümetine Bildirilecek

Hindistan hükümetinin yeni bildirisi, tarafların sanal bir dijital varlık işlemini vergi dairesine bildirmeleri gereken zaman çizelgesini netleştirdi.

Hükümet, işlemin yapıldığı ayın sonundan itibaren 30 gün içinde yapılan işlemden haberdar edilmesi gerektiğini ve kesilen herhangi bir tutarın aynı zaman dilimi içinde hükümete ödenmesi gerektiğini söyledi.

İşlemin bildirilme formatı da hükümet tarafından belirlendi. Beyan ve makbuz olmak üzere ikili bir işlev görecek olan 26QE başlıklı yeni bir form uygulamaya konulacak.

Tarafların ayrıca sanal dijital varlıkların (VDA’lar) transfer tarihi, bedel değeri ve bedel şekli gibi ayrıntıları da muhafaza etmeleri gerekecektir.

Son açıklamanın, Hindistan Maliye Bakanlığı’nın kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin daha fazla netlik sağlamak için bir Sıkça Sorulan Sorular belgesi yayınlamasının habercisi olduğu söyleniyor.

Hükümet, belirli vergi mükellefi kategorileri için bir yıl içinde 50.000 Rs’ye (640 $) kadar olan işlemleri %1 TDS kuralından muaf tuttu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu