HaberlerKripto Para

Hindistan Merkez Bankası CBDC’ler ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

Hindistan Merkez Bankası'ndan CBDC açıklaması geldi.

Bir yandan yasaklanması düşünülen kripto para birimleri ile ilgili regülasyon çalışmaları devam eden Hindistan’da bir yandan da merkez bankası dijital para birimiyle (CBDC) ilgili çalışmalar devam ediyor.

Hindistan’ın yerel haber kaynağı News 18’in haberine göre, Hindistan Merkez Bankası (RBI) yaptığı açıklamada CBDC’nin çıkarılmasında kademeli bir yaklaşım izleyeceklerini söyledi.

Yapılan açıklamada çıkarılacak CBDC’nin ülkenin para politikasına, finansal istikrarına ve ödeme sistemlerine uyumlu olmasının hedeflendiği belirtildi.

“Merkez Bankası, Hindistan’da bir CBDC’nin çıkarılmasından ziyade tanıtımıyla ilgileniyor.

CBDC’nin tasarımının ülkenin para politikası, finansal istikrarı ile para birimi ve ödeme sistemlerinin verimli işleyişi hedefleriyle uyumlu olması gerekiyor.”

RBI, CBDC’nin tanıtımında bu kavramın anlaşılabilmesi ve herhangi bir problemin çıkmaması için CBDC pilot testleri ve aşamaları adım adım kademeli bir şekilde gerçekleştirecek.

Bu bağlamda RBI şu ifadeleri kullandı:

“Merkez bankası bir CBDC’nin Hindistan’a getirilmesinin tüm artılarını ve eksilerini araştırıyor. Buna göre CBDC’lerin çok az ya da hiç kesinti olmadan uygulanmasını sağlayan uygun tasarım öğeleri inceleniyor.”

Hatırlanacağı üzere bu yılın başlarında Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, katıldığı bir bütçe konuşmasında çıkarılacak bir CBDC’nin daha verimli ve daha ucuz bir para birimi yönetim sistemine yol açacağını söylemişti.

İlgili Haber
Hindistan Maliye Bakanı’ndan CBDC'ye Övgü
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu