BitcoinHaberler

İddia: Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i (BTC) Resmi Para Birimi Olarak İlan Etti!

Doğrulanmamış iddialara göre Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin'i (BTC) resmi para birimi olarak ilan etmiş olabilir.

İddialara göre Orta Afrika Cumhuriyeti, Bitcoin’i meşru para birimi olarak kabul eden dünyada ikinci, Afrika’da ise ilk ülke haline geldi.

İddiaya Göre Orta Afrika Cumhuriyeti Meclisi Bitcoin’i Resmi Para Birimi Olarak İlan Etti

Forbes Monaco’nun aktardığı habere göre ülkenin ulusal meclisi, ülkede ekonomik toparlanma ve barış inşasına aracılık edeceğini umduğu yasayı oybirliği ile kabul etti.

Dijital ekonomi, posta hizmetleri ve telekomünikasyon bakanı Gourna Zacko ve maliye ve bütçe bakanı Calixte Nganongo, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde hem kripto para birimi düzenlemesi için yasal çerçeveyi hem de Bitcoin’i resmi bir para birimi olarak belirleyen yasa taslağını başlattı ve sundu.

Ülkede Bitcoin’in meşru para birimi haline gelmesi, bu kripto parayla ödeme yapmak için yasal altyapının meclisten geçtiği anlamına geliyor.

“Yasanın Oylamasında Ülke Muhalefeti de Destek Verdi”

Yasa tasarısıyla birlikte yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Orta Afrika Cumhuriyeti’nin dijital altyapısı Blockchain teknolojisinin benimsenmesiyle beraber tamamen değişecek.

Başlangıçta projeyi eleştiren parlamento grupları Mouvement Cœurs Unis (MCU) ve Mouvement National des Indépendants (MOUNI) iddialara göre daha sonrasında yasa lehine oy kullandı.

Bilindiği üzere Orta Amerika ülkesi El Salvador, dünyada Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke unvanını alarak tarihe geçmişti.

Orta Afrika Cumhuriyeti’nin İngilizce Wikipedia sayfasındaki Bitcoin detayı.

Bununla birlikte Orta Afrika Cumhuriyeti’nin İngilizce Wikipedia sayfasında da ülkenin resmi para biriminin BTC olarak gösterildiği dikkat çekti. Haberin henüz tam olarak doğrulanmadığını da hatırlatalım.

Dünyanın en büyük borsalarından olan Binance’in CEO’su CZ ise “Orta Afrika Cumhuriyeti Bitcoin’i benimsedi” şeklinde tweet attı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu