coinexbanner
coinexbanner
Kripto HaberleriEkonomiİki FED Üyesinden Sıcak Faiz İndirimi Açıklamaları!

İki FED Üyesinden Sıcak Faiz İndirimi Açıklamaları!

FED'in iki üst düzey üyesi olan Williams ve Barkin, bugün yaptıkları açıklamada faiz indirimi konusunu ele aldı.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

New York FED Başkanı John Williams bugün yaptığı açıklamada faiz oranlarının zaman içinde kademeli olarak düşürülmesini beklediğini ifade etti. Ancak, FED’in para politikasını ne zaman gevşetmeye başlayabileceğini belirtmekten kaçındı.

Fox Business’a verdiği röportajda Williams, “Enflasyonun %2’lik hedefimize geri döndüğü ve ekonominin çok güçlü bir sürdürülebilir yolda ilerlediği gerçeğini yansıtacak şekilde, faiz oranlarının önümüzdeki birkaç yıl içinde kademeli olarak düşmesini bekliyorum” dedi.

FED’in Eylül ayında faiz indirimine ilişkin mevcut piyasa beklentilerini karşılama olasılığı sorulduğunda Williams, politikanın kesin izleyeceği yol hakkında bir tahminde bulunmayı reddetti. Sonucun “verilerin nasıl gelişeceğine bağlı olduğunu” vurgulayan Williams, nihai bir gevşeme için “işlerin doğru yönde ilerlediğini düşünüyorum” dedi.

İlgili Haber  Bitcoin Fiyatı Neden Düşüyor? Analistler 4 Nedeni Açıkladı, Yükseliş Bekledikleri Zamanı Paylaştı

Bu yorumlar Williams’ın geçen haftaki FED politika toplantısından bu yana kamuoyuna yaptığı ilk açıklamalar oldu. Toplantı sırasında politika yapıcılar merkez bankasının gösterge faiz oranını %5.25-%5,50 aralığında tutmuştu. FED ayrıca, bu yıl beklenen faiz indirimlerini Mart ayındaki üç seviyesinden bire düşüren güncellenmiş ekonomik projeksiyonları da yayınladı. Bu düzenleme, 2024 yılının ilk aylarında beklenenden daha güçlü gelen enflasyon verilerinin ardından geldi.

Williams, FED için “bir numaralı görevin enflasyonu %2’ye geri getirdiğimizden emin olmak” olduğunun altını çizdi. FED’in enflasyonun %3 seviyesinde seyretmesine göz yumacağı görüşünü reddetti.

Ayrıca, son dönemde açıklanan bazı verilerin istihdam piyasasındaki güçlü kazanımları abartıp abartmadığı konusunda süregelen tartışmalara da katkıda bulundu. Williams, genel olarak verilerin “bana hala çok güçlü bir işgücü piyasasına sahip olduğumuzu ve işe alımlarda bir miktar yavaşlama gördüğümüzü ikna edici bir şekilde söylüyor” dedi. Bununla birlikte, istihdam verilerinin bazı bölümlerinin “abartılmış” olabileceğini kabul etti ve bunu doğrulamanın zaman alacağını sözlerine ekledi.

İlgili haberlerde, FED Başkanı Barkin de enflasyon hakkında çeşitli açıklamalarda bulundu. Enflasyondaki ilerlemede geride kaldıklarını ve geçen yıl, bu çeyrek ya da son birkaç hafta enflasyonundan ne kadar sinyal alınacağını bilmenin zor olduğunu belirtti.

Hizmetler tarafında Barkin hala firmaların fiyatları mümkün olduğunca artırmaya çalıştığını düşünüyor. Barkin, barınma ve hizmet enflasyonunun henüz tam olarak istenilen seviyede olmadığına dikkat çekti. Ancak bu ayki enflasyon rakamlarını oldukça cesaret verici buldu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları