blank
Bitcoin MadenciliğiEthereumHaberler

İnek Gübresinden Ethereum (ETH) Madenciliği Yapıyorlar!

Kripto para madenciliğinde yenilenebilir enerji kullanımı yaygınlaşıyor.

Bitcoin ve kripto paralar üzerinde pek çok FUD dalgası var. Bunların başında Elon Musk’ın açıklamaları ile yeniden alevlendirdiği enerji FUD’u yer alıyor.

Bitcoin’in enerji tüketimi konusunda endişeli olanlar bunu büyük bir dezavantaj olarak lanse ediyor. Ancak diğer eleştirilere nazaran bununla mücadele etmenin birkaç yolu var. Zira çevre dostu sistemler ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanılarak da Bitcoin  ve kripto para madenciliği yapılabiliyor.

BBC’nin haberine göre, ABD’nin IIIinois eyaletinde bulunan Berwyn sıradağlarının yakınında bulunan Hendwr çiftliğinde de inek gübresiyle kripto para madenciliği yapılıyor. Doğayla iç içe bulunan çiftlikte koyun ve inek sürüleri bulunuyor.

Bu çiftliği diğerlerinden ayıran özelliği, içerisinde farklı bir tür çiftlik daha bulunması. Çiftlik içerisinde bulunan yenilenebilir enerji ile çalışan güçlü bilgisayarlar sayesinde “inek pisliği” kullanılarak Bitcoin madenciliği yapılabiliyor.

500 dev/dak’da çalışan altı silindirli büyük bir motor, inek gübresini ayrıştırarak açığa çıkan metan gazını elektrik enerjisine dönüştürüyor. Bu işleme anaerobik sindirim adı veriliyor. Oksijenin olmadığı bir ortamda, mikroplar gübreyi parçalayarak ısı ve elektriğe dönüştürülebilen metan gazı üretiyor. Buradan elde edilen enerji madencilik için kurulan bilgisayarların çalıştırılmasında kullanılıyor. Arta kalan ürünler yine gübre olarak da kullanılabiliyor.

Çiftlikte hali hazırda Ethereum madenciliği yapılıyor. Bu şekilde inek pisliğinden üretilen enerjinin üçte ikisi çiftlik enerjisi için, üçte biri ise Ethereum madenciliği için kullanılıyor.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu