Kripto HaberleriHaberlerİngiltere Merkez Bankası, Stablecoin Yasası İçin Tarih Verdi!

İngiltere Merkez Bankası, Stablecoin Yasası İçin Tarih Verdi!

Takip et

İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Jon Cunliffe Çarşamba günü yaptığı açıklamada, yaz tatilinden önce stablecoin alanında regülasyon için mevzuat çıkaracaklarını söyledi.

Birleşik Krallık Hazinesi’nin, İngiltere Merkez Bankası (BoE), Ödeme Sistemleri Düzenleyicisi (PSR) ve Finansal Yürütme Otoritesi (FCA) dahil olmak üzere diğer düzenleyici kurumlarla istişare halinde olacağı bildirildi.

Katar Küresel Bankacılık ve Finans Merkezi’nin yıllık konferansında konuşan Cunliffe, son olayların planlarını biraz geciktirdiğini söyledi. Cunliffe’in son olaylar olarak nitelediklerinin Hazine şefi Rishi Sunak ve üst düzey Hazine yetkilisi Jon Glen’in Başbakan Boris Johnson hükümetindeki görevlerinden istifa etmesi olduğu düşünülüyor.

İlgili Haber
İngiltere Merkez Bankası Komitesi Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Açıklama Yaptı!

“Kripto Para Yanlısı Politikacıların Ayrılığı Stablecoin Yasasının Gecikmesine Yol Açtı”

Hem Sunak hem de Glen, aylar önce Birleşik Krallık’ın dijital varlıklar için bir merkez haline gelmesini umduklarını açıklayarak kendilerini kripto para hayranları olarak tanıtmışlardı.

Hazine, Nisan ayındaki stabilcoin görüşmelerinde, hükümetin başlangıçta 2017 Ödeme Hizmeti Düzenlemeleri, Finansal Hizmetler Yasası ve 2011 Elektronik Para Düzenlemeleri Yasası’nı kullanarak stablecoin düzenlemeye çalışacağını söylemişti. Buna ek olarak Hazine, İngiltere Merkez Bankası, FCA ve PSR ile birlikte çalışılarak stablecoin yasası için daha ayrıntılı gereksinimler vaat etmişti.

Cunliffe ayrıca İngiltere dışındaki planlardan da bahsederek, kendisinin başkanlık ettiği uluslararası bir panel olan Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi’nin (CPMI) yaz tatilinden önce ödeme sistemleri için küresel standartlara ilişkin kılavuzunu sonuçlandıracağını söyledi.

Bu kılavuzda yer alan bilgilerde stablecoinlerin sorunları şu şekilde sıralanıyor: Bu stablecoin’leri hangi varlıklar desteklemeli, iade veya hak talebi nasıl olmalı ve sistemik düzeyde kullanılan bir stablecoin veya paranın güvenli olup olmadığından nasıl emin olunur.

Cunliffe, CPMI’nin ayrıca bankacılık için Basel Çerçevesi’nin stabilcoinlere nasıl uygulanabileceğine dair bir rapor hazırlamayı planladığını söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları