blank
HaberlerKripto Para

İngiltere Stabilcoinlere Yönelik Yasayı Tartışıyor! Devletler İçin Nasıl Riskleri Var?

İngiltere stabilcoinlere yönelik araştırma yapıyor.

İngiltere’de Hükümet, stabilcoinlere yönelik önerilen düzenlemelerin çerçevesini çizmek ve kamuoyu araştırması yapmak üzere 21 Mart 2020 tarihine kadar kamuoyunun görüşlerini alacak.

İngiltere Hazine Bakanlığı Müsteşarlığı tarafından yayınlanan “danışma belgesinde”, stabilcoin düzenlemesinin kapsamı ve büyük finansal sistemlerde kullanılabileceği alanlarla ilgili piyasa katılımcılarının fikirlerini paylaşmaları isteniyor.

İngiltere Hazine Bakanlığı’nın gazetesinde yayınlanan stabilcoinlerle ilgili makale bu konuda önemli tespitler içeriyor. Gazeteye göre, uygun standartlar ve düzenlemeler getirilirse “belirli” stabilcoinlerin perakende ve uluslararası ödemelerde önemli bir rolü olabilir. Makalede, stabilconlerin sağlayacağı hız, verimlilik ve esneklik özeliklerine vurgu yapılıyor.

Gazete’nin tespitlerine göre, İngiltere Hükümeti stabilcoinlerin yaygın kullanımının farkında. İngiltere vatandaşlarının %27’sinden fazlası ödemeler, anlaşmalar ve diğer işlemler için stabilcoin kullandıklarını ifade ediyor. İngiltere halkının %89’u stabilcoinlere yönelik düzenleme eksiklikleri olduğunu ve bu durumun kendilerini daha korumasız bir hale getirdiğinin farkında.

Gazete stabilcoinlerin yaratacağı olası riskleri de değerlendirdi. Buna göre, stabilcoinlerin yaygın kullanımı “finansal istikrar” ve “piyasa bütünlüğü” için bir risk oluşturuyor. Stabilcoinlerin ölçekleme ve çevrimiçi hizmetlere entegre olma yetenekleri, finansal kurumların piyasa hakimiyetini de tehdit ediyor.

İngiltere’nin stabilcoinler için özeliklerine göre ayrı yasal bir sınıflandırma yolunu seçeceği ve yasal düzenleme ile stabilcoinler için yeni bir kategori oluşturacağı düşünülüyor.

*Stablecoin/Stabilcoin = Herhangi bir fiat para birimi ile 1’e 1 oranında değerlenen kripto paralar.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

Başa dön tuşu