HaberlerKripto Para

İran Uluslararası Ticarette Kripto Para Kullanımına İzin Verdi!

İran kripto para kullanımında önemli bir adım attı.

Ülkede yaşanan elektrik problemleri nedeniyle kripto para madencilik şirketlerinin faaliyetlerini durduran İran’dan kripto alanında büyük bir adım geldi.

İran Merkez Bankası ile Sanayi, Madencilik ve Ticaret Bakanlığı arasında bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma kapsamında Merkez Bankası’nın “Kapsamlı Ticaret Sistemi’ne” kripto altyapısı da eklenecek.

Merkez  Bankası ve Ticaret Bakanlığı arasında yapılan anlaşmadan sonra İran’da bulunan işletmeler yurt dışında bulunan yabancı ortakları ile yaptıkları ticaret anlaşmalarında kripto para birimlerini kullanarak ödeme yapabilecek.

Konu ile ilgili açıklama yapan İran Ticareti Geliştirme Örgütü başkanı Peyman Pak şunları söyledi:

“Operasyonların başlaması için mekanizmada son rötuşları yapıyoruz. Bu geliştirme, hem ihracatçılar hem de ithalatçıların ülkeler arası anlaşmalarında yeni fırsatlardan yararlanmalarını sağlayacak.”

İran’ın 2018 yılında başlatılan Kapsamlı Ticaret Sistemi 2022 yılında hizmete girmişti. İran hükümeti, kaçakçılığı önlemek, yapılan ticaret anlaşmalarına şeffaflık ve işletmelere kolaylık sağlamak için geliştirilen Kapsamlı Ticaret Sistemi ile uluslararası ticarette karşılaşılan zorlukların ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Yerel haber kaynakları tarafından paylaşılan bu anlaşma ile ilgili taraflardan henüz resmi bir açıklama gelmedi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu