Kripto HaberleriBitcoinİsveç Enerji Bakanından Kritik Bitcoin (BTC) Açıklaması Geldi!

İsveç Enerji Bakanından Kritik Bitcoin (BTC) Açıklaması Geldi!

Takip et

İsveç’in yapması gereken bir seçim var: Çelik fabrikaları gibi istihdam yaratan projelere elektrik sağlamak ya da giderek artan miktarda enerji tüketen Bitcoin (BTC) madencilerine daha fazla kapasite ayırmak.

Enerji Bakanı Khashayar Farmanbar bunun tartışmaya açık olmadığını söylüyor.

İsveç Enerji Bakanı, Elektrik Enerjisini “Bitcoin’den Daha Faydalı Şeylere” Harcayacaklarını Açıkladı

Bloomberg’in haberine göre Farmanbar bir röportajında şu açıklamaları yaptı:

“Dürüst olmak gerekirse Bitcoin’den daha faydalı şeyler için enerjiye ihtiyacımız var. Bir idare döneminden, tüm imalat sanayimizin elektrifikasyon arayışında olduğu aşırı bir genişleme dönemine geçiyoruz.”

İlgili Haber
İsveçli Enerji Şirketi: "Bitcoin Madenciliği Büyük Bir Enerji İsrafıdır"

İsveç enerji bakanı sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Elektrik üretiminde darboğazlar olacak ve bu da enerjiyi mümkün olan en iyi şekilde kullanıp kullanmadığımızı incelememiz gerektiği anlamına geliyor. Örneğin fosil enerji kaynağı kullanmadan ürettiğimiz elektriği çelik üretiminde mi kullanacağız yoksa BTC madenciliğinde mi? Serbest piyasada bu tamamen önemsiz bir konu değil.”

Farmanbar’ın yorumları, Avrupa’nın en büyük Bitcoin madencilik sektörüne ev sahipliği yapan İsveç’in bu sektör için daha az misafirperver olabileceğini gösteriyor.

İsveç hükümeti elektrik kullanımı konusunda o kadar endişeli ki geçen ayın sonlarında İsveç Enerji Ajansı’ndan, özellikle kripto madenciliğine odaklanarak dijital altyapının ne kadar güç kullandığını takip etmenin yollarını bulmasını istemişti.

İlgili Haber
İsveç Merkez Bankası'ndan Bitcoin (BTC) Karşıtı Açıklama: "Üç Kriteri Karşılamıyor!"

Bilindiği üzere BTC madencileri, karmaşık algoritmaları çözebilmek ve ödül olarak BTC alabilmek için yüksek miktarda enerji gerektiren bilgisayarları kullanıyor.

Bu iş insan gücünden ziyade ucuz elektrik ve araziye erişime dayanıyor. Kâr marjları büyük ölçüde Bitcoin’in fiyatındaki dalgalanmalar tarafından belirleniyor.

“İsveç’te Madencilere Sağlanan Vergi Avantajları Sona Erdirilebilir”

Farmanbar madenciliği engellemek için ne gibi önlemler alabileceğini söylemekten kaçınırken, tartışılan bir seçenek, BTC madenciliği yapan elektrik kullanıcılarının şebekeye erişim sırasını değiştirmeyi içerebilir.

Bir başka alternatif de, kullanımlarına bakılmaksızın tüm veri merkezlerine uygulanan ayrıcalıklı vergi uygulamasını sınırlandırmak olabilir.

İsveç’te bu merkezlere vergi muafiyeti uygulanıyor ancak ülkedeki elektrik sektörünün temsilcilerinden Swedenergy danışmanı Erik Thornstrom, bu teşviklerin kripto para madenciliği için planlanmadığını söylemişti.

İsveç Blockchain Derneği Başkanı Sukesh Kumar Tedla e-posta yoluyla yaptığı açıklamada, “Enerji bakanı da dahil olmak üzere kripto paralar ve genel olarak Blockchain hakkında sert görüşlere sahip pek çok kamu görevlisinin daha fazla eğitime ve farkındalığa ihtiyacı olduğunu düşünüyorum” dedi ve ekledi:

“Evet, kripto para madenciliği bugün çok fazla enerji tüketiyor ama toplumumuzu yönetmeye yardımcı olan diğer pek çok yenilikçi teknoloji de öyle.”

Cambridge Üniversitesi Alternatif Finans Merkezi’nin son verilerine göre, İsveç’in Bitcoin madenciliğindeki oranı yükselişte ve Ocak ayında küresel madencilik işlemlerinin %0.8’i bu ülkede yapıldı. İki sene öncesine kadar bu oran sıfıra yakındı.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları