Kripto HaberleriMetaverseJPMorgan, Decentraland Evreninde Ofis Açtı! "Metaverse, 1 Trilyon Dolarlık Bir Sektör Haline...

JPMorgan, Decentraland Evreninde Ofis Açtı! “Metaverse, 1 Trilyon Dolarlık Bir Sektör Haline Gelebilir”

Takip et

ABD’nin en büyük bankası JPMorgan, Blockchain tabanlı bir sanal dünya olan Decentraland evreninde bir ofis açtığını duyurarak Metaverse’de yer alan ilk kredi kuruluşu oldu.

JPMorgan Decentraland Evreninde Onyx Adlı Bir Ofis Kurdu

Decentraland evreninde Onyx adlı bir ofis açan JPMorgan, işletmelerin Metaverse dünyasında bulabileceği fırsatlara değinen bir de yazı yayınladı. Onyx ismi, şirketin halihazırda sunduğu Ethereum tabanlı hizmetlere referans olarak seçildi.

JPMorgan’ın kripto para ve Metaverse sorumlusu Christine Moy, konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında şunları söyledi:

“Metaverse’ü öğrenmek için müşterilerimizden çok sayıda talep alıyoruz. Müşterilerimizin gereksiz bilgi kirliliği olmadan mevcut durumu anlayabilmeleri için kapsamlı bir rapor da yayınladık. Hazırladığımız raporda, Metaverse’deki hayatımızın tam potansiyeline ulaşması için bu teknoloji içerisinde nelerin oluşturulması gerektiği, ticari altyapısı, gizlilik/kimlik konuları ve işgücü kavramlarına değindik.”

NFT gibi teknolojilerin ana akım tarafından benimsenmesi ile birlikte geçtiğimiz yıl Metaverse kavramı çok hızlı bir gelişim göstermişti.

Ocak ayında elektronik devi Samsung, New York mağazasının farklı bir versiyonunu Decentraland üzerinde açmıştı. Kasım ayında ise Barbados, yine Decentraland üzerinde bir büyükelçilik açılışı gerçekleştirmişti.

“Metaverse Üzerinde Banka Kredileri, Mortgage, Emlak Kiralama Gibi Hizmetler Başlayabilir”

JPMorgan, Metaverse dünyasının sahip olduğu ekonomik verileri de değerlendirdi.

Dünyaca ünlü banka, 2021 yılının son altı ayında sanal arsa fiyatlarının ortalama olarak parsel başına 6.000 dolardan 12.000 dolara fırladığını vurguladı. Banka, Metaverse incelemelerini Decentraland, The Sandbox, Somnium Space ve Cryptovoxels projelerini kullanarak yaptı.

Konuyla ilgili olarak JPMorgan raporunda şu ifadeler kullanıldı:

“Zamanla birlikte sanal emlak piyasasında, fiziksel dünyadakine benzer şekilde kredi, mortgage, kira anlaşmaları gibi hizmetleri görmeye başlayabiliriz.”

Banka ayrıca, teminat yönetimi için merkezsiz finansın (DeFi) kullanılabileceğini ve söz konusu hizmetlerin geleneksel finans şirketleri yerine DAO’lar tarafından gerçekleştirilebileceğini savundu.

“Metaverse, 1 Trilyon Dolar Yıllık Gelire Ulaşabilir”

Metaverse evreninin şirketler için de kazançlı olabileceğini savunan banka, Nike tarafından satın alınan sanal ayakkabı tasarımı uygulaması RTFKT’yi örnek gösterdi.

Banka ayrıca, Metaverse üzerindeki diğer büyük sektörün reklamcılık olabileceğini de ifade etti. Bankaya göre oyun içerisindeki reklam harcamaları 2027 yılına kadar 18.41 milyar dolara tırmanabilir.

Buna ek olarak, yayınlanan raporda Metaverse sektörünün eksikliklerinden de bahsedildi. Eksiklikler arasında genel kullanıcı deneyimi, avatarların performansı ve ticari altyapı yer aldı.

Ünlü banka, Metaverse’ün önümüzdeki yıllarda tüm sektörlere yayılabileceğini ve yıllık olarak 1 trilyon doların üstünde gelir sağlayan bir konsepte dönüşebileceğini söyledi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları