Bitcoin

Kadın Girişimci, Bitcoin (BTC) Karşılığında Bazlama ve Gözleme Satıyor!

Sevim Karadaş, Kahramanmaraş'taki dükkanında BTC ile gözleme satıyor.

Bitcoin (BTC) ve kripto paraların dünya çapındaki tanınırlığı, her geçen gün katlanarak devam ediyor. Satoshi Nakamoto tarafından eşler arası alım satım yapılabilmesi için geliştirilen BTC, Kahramanmaraş’ta tam olarak bu amaçla kullanıldı.

Kahramanmaraş’ta Bitcoin İle Ödeme Devri

2015 yılında Kahramanmaraş’ta bir kafe ve yemek salonu açan Sevim Karadaş, Bitcoin ödemesini kabul etmesi ile diğer esnaflara da örnek oluyor. 2 çocuk annesi kadın girişimci, gözleme ve bazlamalarını Bitcoin karşılığında satmaya başladı. Salgın döneminde ciddi bir satış kaybı yaşayan Karadaş, aslında dijital ödeme yöntemini de bu sebeple tercih ettiğini ifade etti. Cep telefonuna indirilen ödeme uygulaması üzerinden sadece QR kod taratılarak yapılan Bitcoin ödemesi, hem Karadaş’ın hem de dükkanın misafirlerinin işine yarıyor gibi gözüküyor.

Salgın döneminde teması sıfıra indirgemek isteyen Karadaş, QR kod taratarak yapılan alışverişlerin güvenli ve hızlı olduğunu belirtti. Karadaş, bu alışverişi ise günlük kur üzerinden aldığını ifade etti ve ekledi:

6 senedir bu işi yapıyorum. Bazlama ve gözleme yapıyoruz. Pandemi dolayısıyla işlerimizin azalması nedeniyle yenilik arayışına girmeye başladım. Çevremde dijital paraya olan ilginin çoğalmasından dolayı işletme olarak dijital parayla ödemeye geçtik.

Bu yeni akıma biz de ayak uydurduk. Gayet güzel satışlarımız var, bu uygulama da yoğun ilgi gördü. Günlük dijital paranın kuruna göre satış yapıyoruz. Mesela bazlama 7,5 lira, o günkü dijital paranın kuru 7,5 liranın karşılığına denk gelen ücret ile satış yapıyoruz. Siparişlerde de dijital parayla ödeme kolaylığı olduğunu da söylüyorum. Bildiğim kadarıyla dijital parayla satış yapan firma olarak biz ilkiz ve satışlarımızı bu şekilde devam ettiriyoruz.”

Karadaş bu konuda Türkiye’de ilk olmasa da kesinlikle öncüler arasında yer alıyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu