Ana SayfaAnalizKMFG (Kripto Mevsimi Fear and Greed) Endeksi Bitcoin'de Bize Neler Söylüyor?

KMFG (Kripto Mevsimi Fear and Greed) Endeksi Bitcoin’de Bize Neler Söylüyor?

Takip et

Öncelikle yazıya geçmeden önce KMFG’nin ne olduğunu anlamak ve geleneksel korku endeksi ile karşılaştırmalarımı, neleri değiştirdiğimi ve uyguladığımı anlayabilmek için linkteki yazıyı okumanızı öneririm.

Ayrıntılı bilgi için: KMFG nedir?

Haftalık Bazda Ölçüm Yapan ve En Son Versiyon Olan KMFG 2.0 Açgözlülük Bölgesine Giriş Yaptı

Haftalık-KMFG

Yukarıdaki resimde görebileceğiniz gibi özellikle son 1 aylık süreçte korku bölgesine doğru ciddi kayışlar oldu ve trendi takip ettiğinizde bu bölge bir süre ziyaret edildikten sonra, yukarı doğru hareketini gerçekleştirmeye başladı. Hem fiyat, hem de korku azalmaya ve yerini aç gözlülüğe bırakmaya başladı.

14 günlük hareketli ortalamalarla test ettiğim veri çok yavaş kalıyordu ve net bir yön göstermiyordu fakat son 15-20 gündür yaptığım çalışmalarla haftalık olarak yarattığım bu endeksin çok daha refleksleri kuvvetli ve tutarlı sonuçlar yaratmaya açık olduğunu gördüm.

Şu an için bu indikatörü benim paylaşımlarım dışında takip etme fırsatınız olmuyor. Kendi lokalimde hala üzerinde çalışmaya ve testler yapmaya devam ettiğim gencecik 9 aylık geçmişi olan bir indikatör.

Fakat en azından bu yükselişin nerede sonlanacağını geçmiş verilere göre göstermesini umut ediyorum. Bu indikatörü kullanırken önemli olan şey; yeşil bölgede fiyat devam ederken parçalı şekilde toplamaya devam etmek ve korkuyu satın almak, kırmızı bölgede yürüyüşünü sürdürdüğü ve kritik seviyelere geldiğinde ise parçalı olarak satış işlemleri gerçekleştirebilmek ve açgözlülüğü satabilmek.

Kripto piyasasında en zor şeyin korkuyu satın almak ve açgözlülüğü satabilmek olduğunu düşünüyorum. Dolayısıyla önümüzdeki dönemlerde de bu paylaşımlara ve çalışmalarıma daha çok yöneleceğim.

Şu an için bulunduğumuz bölgede açgözlülük adına tehlikeli seviyelerde olmadığımızı geçmiş 9 aylık veriye bakarak görsek bile ani bir Fed kararı ya da piyasa aktörlerinin aklına gelmeyecek bir olayı göremeyeceğimizi unutmamak gerekir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

2 YORUMLAR

guest

2 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Nobdy

Çok şey yazıp az şey söylüyorsunuz

Kuyucaklı

Elinize sağlık Kerem Bey.

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları