Kripto Para

Kripto Bağışlarını Yeniden Açacak Olan Mozilla Bu Kripto Paraları Desteklemeyecek!

Ocak ayında kripto para bağışlarını durduran Mozilla, bu kripto para hariç diğerlerine bağış için izin verileceğini duyurdu.

Mozilla yöneticisi Mark Surman’ın paylaştığı blog yazısına göre Mozilla Vakfı yakın bir gelecekte kripto para bağışı almaya devam edecek.

Bitcoin’in Yanında Litecoin ve Dogecoin de Yasaklı Kripto Paralar Arasında Olacak

Buna rağmen Surman, yüksek enerji tüketen “Proof of Work” mekanizmasına dayalı kripto paraların yasaklandığını da söyledi. Bu bilgiye göre Mozilla, Bitcoin ile bağış kabul etmeyecek. Buna ek olarak yine benzer şekilde PoW mekanizmasını kullanan Dogecoin ve Litecoin gibi kriptolar ile de bağış yapılamayacak.

Bununla birlikte Proof of Work mekanizmasıyla çalışan dünyanın en büyük ikinci kripto parası olan Ethereum’un ise bu yıl Proof of Stake mekanizmasına geçmesi bekleniyor. Bu geçiş ile birlikte altcoinin enerji tüketiminin %99.95 düşmesi hedefleniyor.

Surman Proof of Work mekanizmasını kullanan kripto paralar ile bağış kabul etmeleri durumunda bu varlıkların Mozilla Vakfı’nın karbon ayak izini önemli ölçüde artıracağını ve bu nedenle vakfın iklim hedeflerine ulaşamayabileceğini söyledi.

Vakıf, 2022 yılının ikinci çeyreği sonuna kadar bağış kabul edilecek kripto listesini açıklayacağını bildirdi.

Mozilla Ocak Ayında Kripto Bağışı Almayı Durdurmuştu

Firefox web tarayıcısının arkasındaki kar amacı gütmeyen organizasyon olan Mozilla Vakfı, 2014 yılından bu yana kripto bağışı kabul ediyordu. Bununla birlikte vakıf, attığı Tweet’inin tepki çekmesinin ardından kripto bağışlarını Ocak ayında durdurmuştu. Mozilla kurucusu Jamie Zawinsky, yaptığı açıklamasında vakfın “gezegene zarar veren Ponzi dolandırıcılarını” desteklediğini iddia etti.

Vakfın kripto bağışlarını durdurma kararı da aynı şekilde tartışmaları beraberinde getirmişti. Kripto topluluğunun birçok üyesi vakfı internet zorbalarına boyun eğmekle suçlamıştı. Dogecoin kurucusu Billy Markus da vakfın kripto bağışlarını kapatmasına itiraz edenler arasındaydı.

İlgili Haber
Dogecoin (DOGE) Kurucusu Ateş Püskürdü!

Bitcoin’in desteklenen kripto paralar arasından çıkarılması muhtemelen BTC topluluğu tarafından tepki çekecek. Kripto topluluğu, BTC’ye atfedilen iklim eleştirilerinin abartılı olduğunu düşünüyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu