HaberlerKripto Para

Kripto Dolandırıcıları Daha Çok Finansal Okuryazarlığı Zayıf Olan Yatırımcıları Hedef Alıyor

Ülkelerin yasa dışı kripto para ticaretiyle olan mücadelesi sürüyor!

Kripto para birimlerinin merkeziyetsiz yapısı ülkelerin merkez bankaları tarafından ciddi bir “tehlike” olarak görülürken kripto dolandırıcılarıyla verilen mücadele birçok ülkede hız kesmeden devam ediyor.

Rusya Merkez Bankası (CBR) yakın mercek altına aldığı kripto dolandırıcılarına savaş açan ülkeler arasında başı çekiyor. CBR’nin yaptığı son açıklamaya göre bu yıl içerisinde yalnızca ilk 6 ayda 146 tane finansal saadet zincirinin tespit edildiği belirtildi.

Dolandırıcıların daha çok finansal okuryazarlığı zayıf olan yatırımcıları hedef aldığını belirten CBR, söz konusu yasa dışı kazanç eylemlerinin kripto para birimleri veya kripto madencilik operasyonlarıyla bağlantılı şekilde yürütüldüğünü ifade etti.

Bu senenin başından haziran ayına kadarki süreci kapsayan dönemde CBR tarafından ortaya çıkarılan finansal piramit dolandırıcılığı sayısının geçen yılın aynı dönemine göre 1,5 kat artış gösterdiği ifade edildi.

Öte yandan geçtiğimiz seneyle kıyaslandığında çoğunluğu forex bayileri olan yasadışı menkul kıymet piyasası katılımcılarının sayısının %70 oranında artış gösterdiğini belirten yetkililer, bu yıl 239 yasa dışı kazanç sağlayan şirket tespit etmiş durumda. Kullanıcıları söz konusu eylemler hakkında uyaran Rusya Merkez Bankası bu tarz şüpheli eylemlerde bulunanları kendilerine ya da kolluk kuvvetlerine bildirme noktasında halkı bilgilendirmeyi sürdürüyor.

Meksika’da Da Durum Farklı Değil

Meksika finansal regülatörü UIF’nin lideri Santiago Nieto Castillo, yayınlamış olduğu bir uyarıda ülke sınırları içerisindeki 12 kripto para borsasının yasa dışı faaliyet gösterdiğini belirtti. Borsaların isimleri teşhir edilmezken söz konusu borsaların Meksika Vergi Dairesine (SAT) kayıtlı olmadığı belirtildi.

Ülkedeki kripto para borsaları kara para aklama ve terör endişeleri ile yakın mercek altında. Bu tür suçlarla mücadele kapsamında Nisan 2021’de uygulamaya konulan kanun gereği sanal varlık hizmeti sağlayıcıları 2.911 dolara eşdeğer olan 57.804 pesodan fazla işlem yapan müşterilerin faaliyetlerini ilgili birimlere bildirmek zorundalar.

Şu ana kadar kripto paralarla ilgili sert tutumuyla gündemde yer alan Meksika, ülkenin maliye bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kripto para birimlerinin 29 Haziran’da ülkenin finansal sisteminde kullanılmasına izin verilmediğini belirtmişti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu