BorsaHaberler

Kripto Para Borsası CEO’su Kuzey Kore Adına Casusluk Suçlaması ile Tutuklandı!

Kripto para borsası CEO'sunun Kuzey Kore adına para karşılığı casusluk yapmak suçundan tutuklandığı açıklandı.

Yerel medyada çıkan haberlere göre 38 yaşındaki bir Güney Koreli kripto para borsası CEO’su Kuzey Kore için casusluk yapmakla suçlandı. Söz konusu kripto para borsasının ismi belirtilmedi.

Kripto Para Borsası CEO’su 549.000 Dolar Karşılığında Casusluk Yapmayı Kabul Etmiş

Soyadı Lee olan CEO, iddialara göre geçtiğimiz Temmuz ayında Kuzey Koreli bir ajanla buluşarak Güney Kore’ye ait hassas askeri bilgiler karşılığında 700 milyon Kore Wonu (549.000 dolar) karşılığında anlaştı.

İddialara göre Lee, Güney Kore ordusundaki bir askere kendisinin gizli askeri ağa erişebilmesi için 48 milyon won (37.643 dolar) değerinde kripto para gönderdi.

Kripto para borsası CEO’sunun askeri yetkiliye içerisinde gizli bir kamera bulunan bir kol saati verdiği ve bu sayede askerin bulunduğu bölümden istihbarat elde ettiği iddia edildi.

İki sanık da Güney Kore güvenlik yasasını çiğnemekle suçlanıyor. Söz konusu yasa 1948 yılında Kuzey Kore tehdidine karşı oluşturulmuştu.

CEO ile anlaşan askeri yetkilinin ayrıca kendi başına da Kuzey Koreli ajanla irtibata geçtiği öğrenildi.

İlgili Haber
Önde Gelen Güvenlik Şirketi Uyardı: Kuzey Kore, Kripto Para Şirketlerini Hedef Alıyor!

Güney Korelilerin Kuzey Koreliler ile İzin Olmadan Görüşmesi Yasak

Güney Kore yasalarına göre vatandaşlar Kuzey Kore’yi ziyaret edemiyor ve Kuzey Kore vatandaşlarıyla hükümetin onayı olmadan görüşemiyor.

Ülkede ayrıca Kuzey Kore’yi övmek ve propaganda yaymak da yasak. 2012 yılında Güney Koreli bir fotoğrafçı Kim Jong II yanlısı Tweet’leri retweet etmesinin ardından tutuklanmış ancak daha sonra beraat etmişti.

Bununla birlikte yerel medya bilgilerine göre söz konusu Kuzey Koreli ajan halen yakalanamadı. Polise göre ajan, kripto para borsası CEO’suyla altı yıl önce online bir kripto topluluğunda tanışmış.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu