AnalizKripto Para

Kripto Para Fiyatları Neden Düşüyor? – Uzun Vadeli Hangi Kripto Para Yatırımı Daha Çok Kazandırır?

Kripto paraların değerinde neler oluyor?

Kripto paraların değerinde yakın zamanda yükselişler oldu ancak bugün düşüş günüydü. Kripto para yatırımcılarının beklemediği sorunlar yaşandı ve yükselen altcoin fiyatları bir anda düşüşe geçti. Kripto para yatırımcıları fiyatın düşüşe geçmesinin arkasından tekrar yükseliş olup olmayacağını düşünürken, beraberinde yatırımcılar kripto para birimlerinin fiyatındaki bu düşüşün sebebini öğrenmek istedikleri için sürekli olarak altcoin neden düştü, Bitcoin fiyatı neden düştü? Diye aramalar yaptılar. Bu dönemde analistler fiyat düşüşlerinin daha fazla olabileceğini ve Ethereum için 190 dolara kadar büyük bir düşüşe hazır olunması gerektiğini ifade ettiler.

Kripto paraların değeri bir anda yükseldiğinde bir anda düşüş eğilimine geçebiliyor ve tüm bunlar kripto para yatırımcılarının gelecekte verecek olduğu kararları yakından ilgilendiriyor. Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının bu dönemde kısa bir zaman diliminde %17 ve üzerinde kazanç elde ettikleri ancak Bitcoin yatırımcılarının kazancının %3 oranında sınırlı kaldığı, daha çok Bitcoin sahiplerinin büyük kayıplar ile karşılaştırıldıkları bildirildi.

Peki bu dönemde yatırımcılar neden ve nasıl kayıplar yaşadılar?

Bu dönemde yatırımcıların yaşadığı kayıplar aslında kendi hırslarından oldu. Bazı yatırımcılar yükseliş öncesinde kripto paraya sahipti ve düşük fiyatlardan altcoin almıştılar. Ama daha fazla yükselecek, rekor kıracak, altcoin rekor kıracak iddialarına inandılar ve %17’den fazla değer kazanan XRP’yi ellerinden çıkarmadılar, %15 ve civarında toplam artış yaşamış Ethereum’u ellerinden çıkarmadılar.

Ama tam tersi bir durum oldu ve yatırımcıların 10.000 dolar altına düşüş göstermiş olan Bitcoin fiyatı sonrasında zararına satışlar yaptıkları ve bu satışlarda büyük oranlarda olmasa da belirli oranlarda zarar ettikleri öğrenildi. Bu durum bazı yatırımcıları etkilerken, bazı yatırımcılarda ”hadi biraz daha bekleyim” diyerek ellerindeki kripto para yatırımlarını yüksek fiyatlardan çıkarmadılar. Tüm bunların bir etkisi beraberinde arkada kalan yatırımcılara oldu ve yeni yüksek fiyatlardan alımlar yapan kripto para yatırımcıları bu kadar kısa süre içerisinde böylesine büyük bir yükseliş yaşayan kripto para birimi piyasasında kısa vadeli yatırım yapılmayacağını düşünemediler.

Bitcoin alımları bu dönemde kısa ve orta vadede özellikle son dönemde uzun vadede çok fazla kazanca sahip olabilecek yatırımcıların hamleleri ile gündemini korurken, kısa ve orta vadede altcoin yatırımcılarının yapacakları yatırımlar er ya da geç Bitcoin’e bağlı ve piyasayı kontrol edenin Bitcoin olduğu asla unutulmamalı.

Altcoinler Bitcoin’e baş kaldırmadı!

Bazı kripto para birimi yatırımcıları altcoinlerin kısa süre içerisinde büyük yükselişler görmesinden sonra ”Artık Bitcoin bitti, altcoinler Bitcoin’e baş kaldırdı!” gibi düşünmeye başladılar. Bu doğru bir düşünce değildi ve böyle düşünenler kaybettiler. Bugün grafikler okunduğunda gösterdiği kripto para birimi piyasasını %70 pazar payı ile kontrol eden Bitcoin’dir.

Bitcoin pazar payında %50 ve altına düşüş olsa bile gücünü her zaman eğer %49’luk bir rakibi yoksa korumuş olabilir ve bu konu yatırımcıların aklında tutması gereken önemli bir konu.

Yatırımcıların hepsi anlamayabileceği için şöyle ifade edelim: Bugün sizin elinizde 100 milyar dolarlık bir altın var, toplam altın piyasasının değeri ise 110 milyar dolar. Yani piyasanın %90 kadarını siz kontrol ediyorsunuz ve %10 kadarını 10 kişi kontrol ediyor. Bu 10 kişi toplu alım ve satım yapsa bile altın fiyatında çok fazla değer kaybı veya değer artışları olması mümkün değil. Ancak siz tek başınıza altın piyasasını ve diğer değerli madenler piyasasını kontrol edebilir ve büyük fiyat değişimlerine izin verecek kadar güçlü eliniz olur.

Uzun vadede yine Bitcoin yatırımı yapmak daha kazançlı olacaktır.

Bu içerikte anlatılanlar kripto para piyasasının genel durumunu yansıtmaktadır. Görüş içeriği olduğu için Bitcoinsistemi.com yazarın görüşlerine katılmıyor olabilir, katılıyorda olabilir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu