Bitcoin

Kripto Para İle Vergi Kaçıranlara Hükümet Baskısı Geliyor!

Güney Kore, kripto para ile vergi kaçıranlara yönelik şartlarını sertleştiriyor.

Kripto para birimleri özellikle 2020-21 döneminde yaşanan yükseliş nedeniyle hem regülatörlerin hem de hükümetlerin odak noktası haline geldi. Söz konusu kurumların hedef haline getirdiği unsurlar ise sadece kripto paralarla sınırlı kalmadı.

Bunun yanı sıra kripto para yatırımcılarının da bazı konularda hedef haline geldiği söylenebilir. Bunların başında ise kesinlikle vergi yer alıyor.

Güney Kore, Kripto Para Vergisini Getiriyor

Güney Kore içerisindeki kripto para yatırımcıları, kripto paralarla vergi kaçakçılığı şüphesi nedeniyle vergi beyannamelerini değiştirmek zorunda kalabilir.

Güney Kore hükümeti kısa süre önce vergi kanununda bir değişikliğe imza attı ve kripto para ile vergi kaçıranlara yönelik adım attı.

Aktarılan bilgilere göre ülkenin yıllık vergi sistemi değiştiriliyor. Varlıklı şirketler ile bireylerden daha fazla vergi alınacak ve özellikle kripto para gelirlerine dikkat edilecek.

Kripto para ile kara para aklama olaylarına zaten dikkat ediliyor olsa da mevcut kanun değişikliği ile soğuk cüzdandaki kripto paralara el koyma konusunda yetki de yetkililere verilmiş olacak.

Güney Kore, Bitcoin ve kripto para gelirlerinden ise 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla %20 gelir vergisi alacak. Kripto para yatırımcılarının buna dahil olması için ise 2.300 dolardan fazla sermaye geliri elde etmesi yeterli olacak.

Kripto para yatırımcılarının popülerliği düşünüldüğünde ise hükümetin vergi gelirlerinin artması beklenebilir. Güney Kore’nin uyguladığı modeli başka ülkelerin de uygulaması bekleniyor. Türkiye için ise gözler ekim ayına çevrildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
3 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Fatos

YERLI PLATFORMLARDAN UZAK DURUN ISLEM YAPMAYIN DIYORLAR AMA YATIRIM TAVSIYESI DEGILDIR

Seda Yildiz

Siz mi kazaniyorsunuzda vergi dertinde yok gozler Ekim ayindaymis isiniz gucunuz ya kisitlamalarla vergi getirmek yada kredilerle milleti borclabdirmak rahat birakin haberde de yok dugun takilarda vergi odenir mi diye sacma sapan adeta vergi cumguriyetindeyiz ama secim yaklasiyor z kusak kimi secip secmeyecegini iyi bilir bunu unutmayin

Anonim

Evet, nasılsa 2023 yılıda geldi, yeni hükumet sunu dese eyvallah, yıllık kazançlar dan yüzde 10, dolar bazlı, yıllık kayıplarda kazadan düşülecek.Neden dolar, TL faizi var, TL deger kaybı var, coinler dolara göre şekilleniyor.


Başa dön tuşu