Bitcoin

Kripto Para İle Vergi Kaçıranlara Hükümet Baskısı Geliyor!

Güney Kore, kripto para ile vergi kaçıranlara yönelik şartlarını sertleştiriyor.

Kripto para birimleri özellikle 2020-21 döneminde yaşanan yükseliş nedeniyle hem regülatörlerin hem de hükümetlerin odak noktası haline geldi. Söz konusu kurumların hedef haline getirdiği unsurlar ise sadece kripto paralarla sınırlı kalmadı.

Bunun yanı sıra kripto para yatırımcılarının da bazı konularda hedef haline geldiği söylenebilir. Bunların başında ise kesinlikle vergi yer alıyor.

Güney Kore, Kripto Para Vergisini Getiriyor

Güney Kore içerisindeki kripto para yatırımcıları, kripto paralarla vergi kaçakçılığı şüphesi nedeniyle vergi beyannamelerini değiştirmek zorunda kalabilir.

Güney Kore hükümeti kısa süre önce vergi kanununda bir değişikliğe imza attı ve kripto para ile vergi kaçıranlara yönelik adım attı.

Aktarılan bilgilere göre ülkenin yıllık vergi sistemi değiştiriliyor. Varlıklı şirketler ile bireylerden daha fazla vergi alınacak ve özellikle kripto para gelirlerine dikkat edilecek.

Kripto para ile kara para aklama olaylarına zaten dikkat ediliyor olsa da mevcut kanun değişikliği ile soğuk cüzdandaki kripto paralara el koyma konusunda yetki de yetkililere verilmiş olacak.

Güney Kore, Bitcoin ve kripto para gelirlerinden ise 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla %20 gelir vergisi alacak. Kripto para yatırımcılarının buna dahil olması için ise 2.300 dolardan fazla sermaye geliri elde etmesi yeterli olacak.

Kripto para yatırımcılarının popülerliği düşünüldüğünde ise hükümetin vergi gelirlerinin artması beklenebilir. Güney Kore’nin uyguladığı modeli başka ülkelerin de uygulaması bekleniyor. Türkiye için ise gözler ekim ayına çevrildi.

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
3 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu