binance_banner
coinexbanner
binance_bannerbinance_banner
coinexbanner
Kripto HaberleriAltcoinKripto Para Yasa Teklifi Meclise Sunuluyor! İşte Saati!

Kripto Para Yasa Teklifi Meclise Sunuluyor! İşte Saati!

Kripto para varlıklarının tanımlanmasına ilişkin kanun teklifi bugün TBMM'ye sunulacak.

Takip et Bitcoin Sistemi Google News Button

NTV’nin haberine göre, kripto paraların tanımlanmasına ilişkin kanun teklifi bugün TBMM’ye sunulacak.

Haberde AK Parti Grupbaşkanı Abdullah Güler‘in “Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ne ilişkin ayrıntıları bugün saat 15.30’da TBMM’de düzenleyeceği basın toplantısı ile açıklayacağı belirtildi.

Haberde teklifin kripto varlıklarını ilk kez tanımlayacağı ve işlemlerin yasal olarak düzenleneceği de ifade edildi.

İlgili Haber  Bakan Mehmet Şimşek'ten Yeni Kripto Para Açıklaması: Tarih Verdi!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek daha önce yaptığı açıklamalarda söz konusu yasa teklifinde kripto para varlıklarının ilk kez yasal tanımının yapılacağını söylemişti.

Bu teklifin yasalaşması Türkiye’nin FATF’nin gri listesinden çıkması için de ayrı bir önem taşıyor.

Dünya ekonomilerinin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye’yi 2021 yılında gri liste tabir edilen listeye almıştı. Türkiye 40 standardının 39’u ile uyumlu bulunurken, kripto düzenlemesiyle bu alandaki son eksiği de gidermeyi amaçlıyor.

Bakan Şimşek bir açıklamasında “Mali suçlarla mücadele temel önceliklerimiz arasındadır. FATF tarafından paylaşılan rapora göre, ülkemiz 40 FATF standardının 39’u ile uyumludur. Teknik uyum kapsamında, hazırlıkları devam eden tek husus kripto paralar ile ilgili çalışmalardır. Bu konuda da gerekli çalışmalarımız nihai aşamaya gelmiştir.Bu haliyle Türkiye teknik uyumda en başarılı ülkeler arasına girmiştir. Bu kapsamdaki çalışmalarımızı artırarak devam ettirmeye kararlıyız. Uygulamada sağlayacağımız etkinlik ile ülkemizi gri listeden çıkarmak için çaba gösteriyoruz.” dedi.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
Buradaki Yorumlardan Bildirim Al
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları

Market Value

Detail