Kripto Para

Kripto Para Yasası Çıkaran Ülkelere Bir Yenisi Daha Eklendi!

Son dönemde giderek artan kripto paraları yasalarla düzenleyen ülkelerin arasına yeni bir isim katıldı.

Afrika ülkesi Botsvanalı yetkililer, kripto para ve dijital tokenleri düzenleyecek kanun tasarısının meclisten geçtiğini açıkladı.

Ülkenin maliye bakanı Peggy Serame, söz konusu adımın giderek artan kara para aklama suçlarına karşı önlem olarak atıldığını ifade etti.

Ülkede iki ay önce tartışılmaya başlanan “Sanal Varlıklar Yasası” oybirliğiyle meclisten geçti. Milletvekilleri, kripto para endüstrisinin başıboş bırakılmasının finans sektöründe bir “vahşi batı” havasına yol açacağını ve ülkenin kara para aklama karşıtı eylemlerini sekteye uğratacağını söyledi.

Güney Afrika ülkesi Botsvana, kara para aklamayı engelleme konusunda gerçekleştirdiği somut adımlar sonrasında Ekim ayında Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine Yönelik Mali Eylem Görev Gücü’nün “daha fazla gözetime tabi olan ülkeler” listesinden çıkarılmıştı.

Ülkede Artık Kripto Para Hizmeti Sunmak İsteyenler Lisans Almak Zorunda Kalacak

Söz konusu yasa tasarısının hayata geçmesi, ülkenin merkez bankasının düzenlenmemiş bir kripto para piyasasına yatırım yapmanın oldukça riskli olduğuna dair açıklamasından iki ay sonra geldi.

Yeni yasa ile birlikte Botsvana’da Bitcoin gibi kripto para ya da dijital token hizmeti vermek isteyen herkes ülkenin Banka Dışı Finansal Kurumlar Düzenleme Kurumu’ndan lisans alması ve buradaki şartlara uyması gerekiyor.

Bu adımıyla birlikte Afrika ülkesi, kripto paraları daha sıkı denetime tabi tutmak isteyen ABD, Güney Afrika, Rusya ve Çin gibi ülkelerin arasına katıldı.

İlgili Haber
Rusya'dan Yeni Kripto Para Yasası Hamlesi! Yatırımcılar Sınava Tabi Tutulacak! İşte Detaylar

Ülkenin maliye bakanının Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre, söz konusu yasa tasarısı devlet başkanından onay almasının ardından hayata geçecek.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu