Kripto Para

Kripto Paraları Ülke Parası Yerine Kullanmak Batış Sebebi!

Bir ülke sadece real para ile varolabilir.

Bazı yerel ve yabancı basında zaman zaman tartışma konusu olan ”kripto paralar real para yerine kullanılırsa ne olur?” sorusuna aranan yanıt zaman zaman gerçekdışı yorumlar katılarak gündeme gelebiliyor. Kripto paraların Venezuela veya İran tarafından real para yerine kullanılması durumunda ekonomilerini kurtarabilecek olduğunu iddia eden yerel ve yabancı kaynaklarda bazen gündeme gelen bu konu, bu ülkelerin kripto paralar ile kurtulmalarının mümkün değil, aksine real para yerine kripto para kullanımını arttırmaları durumunda ani değer kaybı nedeniyle daha büyük sonuçlar ile karşı karşıya kalmalarına sebep olabileceğini unutuyorlar.

Bitcoin veya ülke tarafından özel olarak üretilecek bir kripto para biriminin real paranın yerine geçirilmesi, İran cephesinden bakacak olursak ülkede Bitcoin real para yerine kullanılmak zorunda kalsaydı veya vatandaşlar buna zorlansaydı ABD, kripto para piyasalarına milyarlarca dolarlık yatırımı geri çekmeye yönelik yasaklar uygulayarak 1.000 dolar koin fiyatını 10 dolara düşürebilir ve bu sayede ekonomi tamamen çökebilirdi.

Kripto para birimlerine geçmek iflas ve batış sebebi

Bir ülkenin itibari paralar yerine kripto paraları kullanarak kurtulacağını düşünmek tamamıyla saçmalık. Hiçbir ülke, kripto paraları kullanarak ABD ve Avrupa’nın yaptırımlarından kaçamayacak olduğunu İran ve Venezuela olaylarında anladı.

Rusya hükümeti bu 2 ülkeyi tetikleyerek kripto para kullanmaları durumunda kurtulabilecek olduklarına inandırmaya çalıştı ve nispeten başarılı da oldu. Bu 2 ülke kripto para kullanımını test etti ve Rusya’nın önerisinin doğru olabildiğine kanarak kripto paralar ile yaptırımları aşabilecek olduğunu düşündü. Rusya bu sayede kripto paraları 2 ülke üzerinde test ederken, başarılı sonuç alınamadığını görünce Başkan Putin, ”kripto paralar ABD Doları’nın yerini geçemez” açıklamasında bulunmuştu.

İran ise daha sonra yaptığı açıklamada Rusya ile ortak kripto para bankası kurulması yönündeki çalışmalara başlamadan bitirdi. Rusya’nın kendilerini kullandığını anlayan İran’dan sonra Venezuela henüz bunu anlayamazken, Nicolas Maduro hükümeti mevcut kripto paralar yerine kendine ait kripto para birimi üreterek, ülkede olası düşüş ve yükseliş risklerini giderdi ve kayıpları bir nebze önledi.

2 olayda da itibari para yerine kripto para kullanılmasının kısmi olarak kullanılsa bile ülkelere büyük zarar ile geri dönecek olduğu ortaya çıkmış oldu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu