Bitcoin Madenciliği

Küçük Çaplı Bitcoin Madencileri Batma Noktasında! Peki Ne Olacak?

Artan rekabet ortamında ve düşen fiyatlar karşısında madencilik yapan firma veya kişiler son dönemde zor zamanlardan geçiyor.

Corona virüsün ekonomik krizi zirveye tırmandırdığı şu günlerde itibari paralar da kripto paralar da kripto madencilik faaliyetleri de son derece ciddi yaralar aldı. Söz konusu düşüşle madencilikten elde edilen kar da iyice düşmüş oldu. Geçen hafta Bitcoin 3 bin 800 dolar seviyesini gördüğünde BTC hash oranının güç bela kırıldığı haberleri ortalıkta dolanmaya başladı.

Kriz bir yana artan rekabet ortamının da etkisiyle iyice zorlaşan kripto madenciliği artık eskisi gibi sıradan bilgisayarlarla da yapılamıyor. Güçlü ekran kartlı, profesyonel bilgisayarlar madencilik sektörüne hakim olmuşken şartların daha da zorlaşması, üstüne bir de yüklü elektrik faturaları ve sık sık gündeme gelen sıfır karbon tartışmaları da eklenince bazı madencileri piyasadan çekilmeye mecbur bıraktı.

Bu da yeni bir konuyu gündeme getirmiş oldu. Zorluklar altında ezilen küçük madencilik firmaları bir bir kapanırken sektörün dev isimleri madencilik piyasasını ele geçirdiler. Bu zamanda madencilik sektörü hakkında görüşlerini bildiren bazı madenciler, söz konusu rekabet ortamında küçük balıkların barınamayacağını ifade ederek ancak bununla beraber durumun büyük madencilik firmaları için de çok iç açıcı olmadığının altını çizdi.

Öte yandan Bitcoin madencileri, mayıs ayında gerçekleşecek olan halving olayı (blok ödül yarılanması) sonrasında eğer BTC fiyatı bu şekilde kalırsa yarı oranda daha az kazanç sağlamış olacaklar. Bu durumda BTC madencileri çok büyük zarar yaşayacaklarını ifade ederek, Ethereum gibi kripto para madenciliğine yöneleceklerini veya ellerindeki makineleri satarak bu sektörden tamamen çıkacaklarını bildiriyorlar. Özellikle ülkemizde amatör madencilik çökme noktasına gelirken, bu durumun ancak fiyatın ciddi şekilde yükselmesinden sonra toparlanabileceği ifade ediliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu