Kripto HaberleriEthereumLido Finance, Ethereum 2.0 ile İlgili Önemli Bir Oylama Başlattı!

Lido Finance, Ethereum 2.0 ile İlgili Önemli Bir Oylama Başlattı!

Takip et

Platformun yaptığı açıklamaya göre, Lido DAO üyeleri şu anda likit stake protokolünün Ethereum 2.0 stake havuzundaki hakimiyetini azaltmak için adımlar atıp atmaması konusunu oyluyor.

Bilindiği üzere Lido Finance, müşterilerinin kendisine verdiği kripto paraları karşılığında Ethereum 2.0 zincirinin öncüsü olan Ethereum Beacon zincirinde müşterileri adına stake yapıyor.

Likit staking adı verilen bu hizmet sayesinde kullanıcılar, normalde bir süreliğine ETH 2.0 ağında kilitli kalması gereken tokenlerinin kilidi açık bir şekilde kullanabiliyor. Lido kullanıcıları, kendilerine verilen stETH tokenlerini MakerDAO ve Aave gibi diğer DeFi protokollerinde de kullanabiliyor.

İlgili Haber
Ethereum (ETH) Fiyatının Sert Düşüşünün Sebebi Ne? Ünlü İsim Açıkladı!

Lido Finance, Ethereum 2.0 Ağındaki Stake Hakimiyetinin Yüzde 31’ine Sahip

Cuma günü başlayan oylama, topluluk üyeleri arasında topluluğun staking etkisini azaltmanın yararları üzerine bir ay süren tartışmaların ardından geldi.

Dune Analytics veri tabanındaki veriler, Lido’nun şu anda Ethereum Beacon zincirindeki tüm stake’lerin %31’inden fazlasını oluşturduğunu gösteriyor.

Tartışma, Lido’nun ETH2 stake havuzundaki hakimiyetinin, Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçtikten sonra Ethereum için bir güvenlik riski oluşturacağı endişesiyle tetiklenmişti.

Ethereum Vakfı araştırmacısı Danny Ryan’ın da aralarında bulunduğu eleştirmenler, ETH 2.0’daki staking hakimiyetinin, staking mekanizmasının mantığı düşünüldüğünde tehlikeli bir merkezileşmeye neden olabileceğini savunuyor.

Bilindiği üzere staking platformlarında yönetim tokenlerinin çoğunluğuna sahip olanlar, oylamalarda daha fazla güce ulaşıyor.

Oylama süreci 1 Temmuz tarihinde sona erecek. Çoğunluğun onay vermesi durumunda, Lido’nun ETH 2.0 hakimiyetini azaltmak için nasıl bir yöntem uygulanacağına dair yeni bir oylama yapılacak.

Bu yazının yazıldığı anlarda oylama 99.76% oranında “hayır” yönünde ilerliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Popüler Yazılar

Popüler Blog Yazıları