HaberlerKripto Para

Merkez Bankaları Kripto Paralardan Korkuyor Mu?

UBS'in uyguladığı anket sonuçları merkez bankalarının kripto paralara olan temkinli tavrını ortaya koyuyor.

İsviçre’nin önde gelen bankalarından UBS’nin 30’dan fazla merkez bankasıyla yapmış olduğu anket çalışmasının sonuçlarına göre merkez bankalarının %85’i kripto paraların altının yerini alacağını düşünmüyor.

Ankete katılanların 4’te 1’inden fazlası (%28’i) kripto para birimlerini, yatırımcıların portföylerini çeşitlendirmeye yardımcı olma konusunda ilgisiz varlıklar olarak görürken %11’lik kısım dijital değerleri altına alternatif olarak görüyorlar.

Öte yandan ankete katılanların %57’si kripto paranın rezerv operasyonları üzerinde anlamlı bir etki yaratmasını beklemiyor. Merkez bankaları kripto paralara temkinli yaklaşmalarına neden olan enflasyon konusunda bir dizi endişeye sahip olsalar da CBDC’ler (merkez bankası kontrolündeki dijital paralar) konusunda daha olumlu düşünüyor. Nitekim ankete katılan yöneticilerin %60’ı önümüzdeki 5 sene içerisinde en az bir G7 merkez bankasının kullanıma açık bir CBDC’ye sahip olacağına kesin gözüyle bakıyor.

Anketin en dikkat çekici verisi ise %46’lık kısmın CBDC’lerin Bitcoin ve diğer kripto paraları tahtından edemeyeceğini düşünmesine karşın %33’lük kısmın bunun tam tersini düşünüyor oluşu.

UBS tarafından yapılan söz konusu anket, merkez bankalarının çoğunun değişen dünya düzeninde CBDC’lerin kaçınılmaz olduğunu düşündüğünü ancak diğer yandan da bu değerlerin ekonominin nabzını nasıl değiştireceğini tam olarak bilmediklerini göstermesi bakımından önemli.

Kripto destekçilerinin aksine önde gelen merkez bankası yöneticilerinin Bitcoin’in altına rakip olamayacağı konusundaki düşüncesi ise aslında bir bakıma kripto değerlerden korktuklarını ve içten içe dijital para birimlerinin gelecekteki ekonomik dengelerin başat yönlendiricileri olmalarından imtina ettiklerini de ortaya koyuyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Engin

Günaydın


Başa dön tuşu