Kripto HaberleriHaberlerMonero Hard Fork'u Sonrası 4 Ayrı Monero Ortaya Çıktı

Monero Hard Fork’u Sonrası 4 Ayrı Monero Ortaya Çıktı

Takip et

Monero geliştiricilerin ne zamandır bahsettiği “Hard Fork” sonunda yürürlüğe girdi. Bu durum toplulukta ayrılık meydana getirdi. Hard Fork (Mecburi Çatallaşma) beraberinde 4 tane yeni Monero projesi oraya çıkardı.

Geçtiğimiz günlerde Bitmain, Monero’nun madenciliğinde kullanılması için ASIC Miner cihazları çıkarmıştı ve bu durum Bitmain’in bütün madencilik piyasasına hakim olma riskini de beraberinde getiriyordu. Çünkü ASIC Miner cihazları sadece madenciliğe yönelik makineler olduğu için normal ekran kartları ile kurulan sistemlerden daha performanslı. Yani herhangi bir kripto para madenciği için bu makine çıktıysa, evinizde kurmuş olduğunuz cihazlar artık işe yaramıyor diyebiliriz. Nitekim geçtiğimiz günlerde Bitmain şirketi Ethereum için de bir ASIC cihazı çıkarmış ve beraberinde Ethereum’un da bunu engellemek için Hard Fork fikri ortaya atıldığını haberimizde belirtmiştik.

Yapılan güncelleme ile beraber sıradan kullanıcıların madencilik işlemlerine devam edebilmesi için ASIC cihazlarına karşı yeni algoritmalar geliştirildi.

Ancak Monero geliştiricileri tarafından getirilen bu güncelleme topluluğun tamamı tarafından kabul görmedi ve hard fork beraberinde 4 yeni Monero projesi ortaya çıkardı. Anlaşmazlık sonucu 1456000 numaralı blokta Monero Classic (XMC) üretildi. Bunun yanı sıra aynı blokta Monero Zero (XMZ), Monero Original (XMO) ve Monero Classic ortaya çıktı.

Monero Hard Fork Sonrası Oluşan Coinler
Monero Hard Fork Sonrası Oluşan Coinler

Monero Classic

Monero Classic, Singapur’daki Monero madencileri tarafından başlatıldı. Bitcoin Magazin’e konuşan grup temsilcisi Bento Tan; ASIC Miner cihazlarının ortaya çıkmasının olumlu olduğunu savundu.

Tan sözlerine şöyle devam etti: ” Topluluğa seçim hakkı sunmak rekabeti ve beraberinde büyümeyi teşvik eder. Tek taraflı olan kontrol merkezi büyümeyi ve gelişmeyi engeller.” şeklinde konuştu.

Monero-Classic (XMC)

Monero-Classic‘in arkasındaki kişi ise kendinize “PZ, erken bitcoin yatırımcısı” olarak isimlendiriyor. Bu proje de Monero Classic’de olduğu gibi ASIC cihazları destekliyor. Bu gurubun Bitmain şirketi ile ilişkili olabileceği atılan iddialar arasında.

Monero Zero (XMZ)

Bu projenin internet sitesinde ise şu ifadeler yer alıyor:

Monero’nun hard fork gerçekleştirme fikrini akıllıca ve yararlı bulmuyoruz. Biz Satoshi Nakamato’nun çıkardığı POW algoritmasına güveniyoruz. Bu yapılan sözde güncellemeler Monero ağındaki verimliliği azaltmak için ortaya çıkarılan bir Truva Atı’dır. Monero Zero (0) bir fork deği, Monero’nun orjinal halidir.

Monero Original (XMO)

Monero Original projesi arkasında henüz kimlerin olduğu konusunda net bir bilgi yok.

Projenin GitHub sayfgası var ve bir kaç haber sitesine açıklamalar gönderildi. Gönderide: ” Monero’yu destekliyoruz ve orjinal zincirlerde kalma olanağı tanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

HitBTC borsası, Monero Original’i destekleyeceğini açıkladı. HitBTC üzerinde Monero’su olanlara aynı miktarda Monero Orijinal verileceğini bildirdi.

Özet Olarak

Monero’nun hem yeni hemde eski Blockchain zincirleri çalışır vaziyette. Şu anda çatallaşma olduğu için ağlar arasında kopukluklar ve yavaşlamalar mevcut. Bu da madencilik yapanlar için daha yavaş kazım olacağı anlamına geliyor. Fakat bu sorunun bir kaç gün içerisinde normale dönmesi bekleniyor.

Hard Fork‘un Monero fiyatı üzerinde nasıl etki edeceğini ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bu arada uzun bir süredir konuşulan bir başka hard fork daha var. MoneroV adı verilen bu güncellemenin de 30 Nisan’da hayata geçmesi bekleniyor.

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları