HaberlerKripto Para Madenciliği

Moskova’da Bir Hapishanede Gizlice Kripto Para Madenciliği Yapıldığı Ortaya Çıktı!

Rusya'nın en eski hapishanesi olan Butyrka'da yetkililerin gizlice kripto para madenciliği yaptıkları ortaya çıktı.

Rus emniyet yetkilileri, Rusya’nın en eski hapishanesi olan Butyrka’da Bitcoin ve kripto para madenciliği faaliyeti yapıldığı iddialarını araştırıyor.

Hapishanenin müdür yardımcısı, kimliği belirlenemeyen suç ortaklarının yardımıyla BTC madenciliği için elektrik çalmakla suçlanıyor.

Müdür Yardımcısı Hapishane İçerisinde Kripto Para Madenciliği Yapmakla Suçlanıyor

Moskova’nın merkezindeki Tverskoy Bölgesi’nde bulunan Butyrskaya cezaevi yönetiminin üst düzey bir yöneticisi, bir kripto madencilik tesisi kurduğu gerekçesiyle soruşturma altına alındı.

Butyrka olarak da bilinen bu hapishane, 1771 yılında inşa edilmesiyle birlikte Rusya’nın en eski hapishanesi olarak anılıyor.

Kripto para madenciliği ekipmanları, cezaevinde Federal Cezaevi Servisi tarafından işletilen bir psikiyatri kliniğinin binasında bulundu.

Rus ekonomi gazetesi Kommersant’ın bildirdiğine göre, Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi, hapishanenin müdür yardımcılarından birini görevi kötüye kullanma suçundan soruşturuyor.

Müfettişler şu ana kadar söz konusu görevlinin, henüz kimlikleri tespit edilemeyen suç ortaklarıyla birlikte Kasım 2021’de madencilik ekipmanlarını hapishaneye kurduğunu tespit etti. Madencilik ekipmanlarının bu yılın Şubat ayına kadar işletildiği bildirildi.

İlgili Haber
Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı: "Bitcoin ve Kripto Paraların Rusya'da Yasallaştırılması An Meselesi!"

Madencilik Ekipmanlarının 1.000 Dolarlık Elektrik Tükettiği Düşünülüyor

Bu süre zarfında madencilik makineleri, toplamda 8.400 kW elektrik tüketti ve yaklaşık 62.000 rublelik (1.000 dolar) elektrik faturasının maliyeti devlet tarafından karşılandı. Müdür yardımcısı, “yetkilerini açıkça aşan eylemlerde bulunmakla ve bunun sonucunda toplumun ve devletin yasal olarak korunan çıkarlarını önemli ölçüde ihlal etmekle” suçlanıyor.

Vatandaşlar için indirimli ya da çalıntı elektrik kullanılarak kripto madenciliği yapmak birçok Rus vatandaşı için ek gelir kaynağı olmuşa benziyor.

Krasnoyarsk Krai ve Irkutsk Oblastı gibi, tarihsel olarak nüfus ve kamu kurumları için düşük elektrik ücretleriyle tanınan bölgeler bu tür aktiviteler için özellikle seçiliyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu