BitcoinHaberler

Mustafa Elitaş’tan Bitcoin ve Kripto Para Düzenlemesiyle İlgili Yeni Açıklama!

Mustafa Elitaş, Türkiye'deki kripto para düzenlemeleri ile alakalı açıklamalarda bulundu.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş‘ın gündeminde son günlerde kripto paralar var. Önce kripto para temsilcileri ile görüşen en son ise kripto para borsa yetkilileri ile bir araya gelen Elitaş, şimdi ise DHA’ya konuştu.

İlgili Haber
Mustafa Elitaş: "TBMM'de Türkiye'nin Önde Gelen Kripto Para Borsaları İle Görüştüm"

Yaptığı toplantılar sonrası bugün açıklama yapan Elitaş, “yapmak istediğimiz yasaklayıcı değil düzenleyici bir yasal düzenleme. Bizim buradaki amacımız, belli bir birikimini kripto varlıklarda değerlendirmeye çalışan insanların mağdur olmasını engelleyecek yasal bir düzenlemedir.” diyerek sözlerine başladı.

Vergi Hakkında Ne Dedi?

Vergi konusuna da değinen Elitaş, özellikle sosyal medyada çıkan “yüzde 40 vergi gelecek” iddialarına cevap vererek;

“Sosyal medyada yüzde 40 vergi gelecek” şeklinde yapılan haberlerin aslı astarı yoktur.

Sadece bu piyasada nasıl mağduriyetler oluşuyor bunları tespit etmek ve buna göre bir düzenleme yapmak amacımız. Bu konu çok teknik ve sürekli gelişen hatta saniyeler içerisinde değişimlerin yaşandığı bir mesele. Esasen yapmak istediğimiz genel çerçeve bir yasayı ortaya çıkarmak.

Birikim sahiplerini ve bu konuda fikir beyan eden kişileri de dinleyerek ne tür bir yaklaşım ve ne tür bir yasal düzenleme olması gerektiğini netleştiriyoruz. Tüm konuştuğumuz gruplar farklı fikirler beyan ediyor, farklı paydaşları dinlemeye devam edeceğiz. TBMM olarak görevimiz, bir kişi veya kurumu yüzde 100 tatmin etmek yerine genel isteklerin bir bileşkesini oluşturup büyük çoğunluğu makul bir bileşende bir araya getirmek.”

Konuşmanın devamında bu piyasada birçok mağduriyet olduğunu ve yüksek kâr vaatleri ile yatırımcıların zarar ettiğini ifade eden Elitaş, yatırımcılara “dikkatli olun” çağrısı yaptı. Yeni yasal düzenleme ile bu mağduriyetlerin önüne geçmek istediklerinin tekrar altını çizdi.

Son Söz Meclis’in

Elitaş, borsa temsilcileriyle görüştükten sonra, oluşan taslağı ilgili kurumlarla görüşeceklerini söyleyerek:

Önce Hazine ve Maliye Bakanlığı, arkasından Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu gibi kuruluşlarla paylaşıp, taslağı net hale getirip, kanun haline getirmeye çalışacağız. Var olan taslağı birkaç kurum çalışmış. Var olan taslağın kanun olarak görülmesini doğru bulmuyoruz.

Son sözü, son şeklini TBMM verecek. Çünkü biz zaten ortaya bir taslak koymak için paydaşlarla görüşüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Anonim

Millet altin alip satarken ve buyuk getiri saglarken uzun vadede onlardan vergi alinmiyor ama kripto paralardan vergi aliniyor oh ne ala


Başa dön tuşu