BlockchainHaberler

Nike, Ayakkabıları İçin Tokenleşme Yoluna Gidiyor

CryptoKicks tokeni için patent alan şirket, bu yolla satış trendlerini yükseltmeyi ve sahte ayakkabı üreticilerinin önüne geçmeyi hedefliyor.

Amerika Birleşik Devletleri merkezli, ünlü spor mağazaları zinciri Nike, ürettiği ayakkabılar için Ethereum Blockchain ağı üzerinden token patenti aldığını açıkladı.

Şirketin ayakkabılarına token özelliği eklemek amacıyla 10 Aralık’ta başvurduğu patentle benzersiz kimlikler üretmeyi ve bazı ayakkabılar için “ERC 721 belirteçleri” oluşturmayı hedeflediği belirtiliyor. Patent açıklamasını yapan yetkililer, ayakkabıların doğrulanması için Ethereum ERC721 veya ERC1155 tokenlerinin kullanılacağını belirtti.

Müşteriler şahsi ayakkabıları üzerinde daha fazla söz sahibi olabilecekler

Söz konusu ayakkabıların dijital ortamda 10 basamaklı bir kodu olacak ve söz konusu ayakkabı fiziki bir alımla ayakkabının sahibine zimmetlenecek ve kilitlenmiş olacak. Bu sayede ayakkabının orijinalliği kanıtlanmış olacak ve ayrıca patent sayesinde kullanıcılar, ayakkabı ve ayakkabı tasarımları hakkında daha fazla söz sahibi olabilecekler. Şöyle ki uygulama sahipleri, kendi ayakkabılarının kaç kopyasının klonlanıp üretilebileceği konusunda bile sınır koyabilecekler.

Halihazırda ayakkabısı bulunanlar ya da yeni ürün alacak olacak olan müşteriler fiziki ayakkabılarını Blockchain üzerinden satın alıp satabilecekler. Akıllı telefonlarda çalışabilen bir spor ayakkabı uygulaması üzerinden UPC kutusunu bir barkod tarama özelliği ile tarayarak ürünlerinin orijinalliğini kontrol edebilecekler.

Nike, özel seri ayakkabılarına CryptoKicks adlı Ethereum Blockchain ağı üzerinden değiş tokuş edilemeyen token (NFT) sistemi ekleyerek satış grafiğini yükseltmeyi ve sektörü bir üst noktaya taşımayı hedefliyor.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu