AnalizXRP

Ripple (XRP) Almanın Doğru Zamanı Mı? 2020’de XRP 0 Dolara Mı Düşecek?

XRP son dönemde 0.18 dolar seviyesine kadar düşerken yatırımcıları son derece mağdur etmişti.

Kripto para camiasında çok fazla eleştiri oklarına hedef olan en büyük 3. kripto para XRP bugünlerde zor bir dönemden geçiyor. Son zamanlarda zor dönemden geçen 3. en büyük kripto para biriminin bu zor dönemlerden geçmesinin ardında sadece piyasa etkenleri değil, ardında olduğu Ripple şirketinin yaptığı hamleler de yatıyor.

Her ay büyük miktarlarda XRP satışlarına devam eden ve bunu yatırımcıların itirazları ve uyarılarına rağmen yapmayı sürdüren Ripple bu sebeple yatırımcılardan büyük bir darbe aldı. Yatırımcılar şirketi defalarca kez uyardı ve şirket tam aksi adımlar attı.

Bunun sonucunda Ripple’ın ‘bilerek ve isteyerek’ XRP fiyatında düşüşe sebep olacak olduğunu ve bunun bugün bile etkilerinin görüldüğüne değinen yatırımcılar, bu adımlardan dolayı farklı ‘güvenilir’ kripto para birimlerine yatırım yapmaya devam edeceklerini belirtmişlerdi. Ayrıca Ripple şirketinden gelen “XRP fiyatı bizim için önemli değil” ve “bu yaptığımız XRP arzı hamleleri fiyatı etkilemiyor” şeklindeki açıklamalar yatırımcıları iyice XRP’den uzaklaştırdı.

2017’de başlayan ve 55 ay boyunca sürecek olan Ripple’ın her ay 1 milyar adet olan XRP arzları devam etse de yeni yılın ilk ayında piyasaya arz edilen 1 milyar adet XRP’nin 900 milyonu tekrar kitlenmişti.

İlgili Haber
Son Dakika: Ripple Serbest Bıraktığı XRP'leri Tekrar Kitledi

“0.19 dolardan asla alım yapılmamalı!”

0.19 dolar seviyesi 0.12 dolar beklentilerinin olduğu bu dönemde yatırım yapılmaması gereken bir seviye olarak gösteriliyor. Kısa ve uzun vadeli olarak XRP yatırımından uzak durulmasını öneren analistler, bunun yerine ETH’nin daha doğru bir tercih olduğunu veya BTC’nin daha iyi bir seçenek olduğuna değiniyorlar.

Bitcoin ve XRP arasında kalanların her zaman için önce BTC’yi tercih etmesi gerektiği zaten sık sık söylenen ve bilinen bir öneri.

Zira yüzde 68 seviyelerinde olan piyasadaki Bitcoin hakimiyeti bu seviyelerde olduğu sürece altcoinlerin BTC’den aykırı bir şekilde hareket etmesi mümkün görülmüyor.

Kısa vadede XRP’nin 0.12 doları görmesi mümkün ancak son dönemde kripto para fiyatlarında düşüş ve artışların ne zaman yaşanabilecek olduğu merak konusu olduğundan yatırımcılar bir süre neler yaşanabilecek olduğunu göremeyebilir.

Bitcoin’in artmasıyla az da olsa değer kazanan Ripple şirketinin kripto parası XRP, dolar karşısında değer kazanıyor olsa da BTC karşısında değer kaybetmeyi sürdürüyor.

XRP’de 0 dolar beklentisi Gerçek olabilir mi?

XRP için bazı kripto para yorumcuları ve analist uzmanlar 2020 yılı içerisinde çok geç kalmadan 0.09 doları görecek olduğunu ve tarihin tozlu raflarında yer alacak ‘en ünlü kripto para’ olarak görülecek olduğunu iddia ediyorlar. XRP’de eğer ki 0.09 dolar hatta daha düşük seviyelere kadar düşüş olursa bunun yine tek sorumlusu olarak Ripple görüleceğinden bankaların şirket ile olan anlaşmalarının da bu hamle öncesinde tehlikeye girebileceği belirtiliyor.

Birçok uzman tarafından XRP son iki yılın en düşük seviyelerini görmesiyle ciddi bir gerileme kaydetti ve ilerleyen dönemlerde de bu kaybını sürdürecek. Her ne kadar kısa vadede XRP’nin 0 dolara düşmesi mümkün görülmese de orta ve uzun vadede daha büyük kayıpların yaşanabilecek olduğu uzmanlarca düşünülüyor. Lakin ilerleyen dönemde Ripple mevcut anlaşma ve stratejisinden farklı bir senaryo ortaya koyarsa XRP fiyatı bu durumdan olumlu bir şekilde etkilenebilir.

Yani bakıldığı zaman XRP diğer kripto paralardan farklı olarak madenciliği yapılamıyor ve Blockchain ağı bir şirket tarafından yönetiliyor oluşu sayesinde Ripple şirketinin her adımından doğrudan etkileniyor. Haliyle XRP’nin de kaderini ilerleyen dönemde Ripple şirketinin yaptığı hamleler etkileyecek.

Öte yandan 2020’de Libra’nın çıkması ile birlikte Ripple’ın tahtının sallanabilecek olduğunu iddia edenler ayrı bir yerden XRP’yi ve şirketi vurmaya devam ediyorlar.

Ayrıca daha önce kaleme aldığımız yazımızı inceleyebilirsiniz:

İlgili Haber
Ripple Hakkındaki Olumlu Haberler XRP Fiyatına Neden Etki Etmiyor?

*Yatırım tavsiyesi değildir. Piyasadaki analistlerin genel görüşü yansıtılmıştır.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu