Kripto Para Madenciliği

Ripple (XRP) CEO’su: Madenciler Çok Güçlüler, Ağı Çökertebilirler!

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, CNN kanalında bazı "önemli" olduğu iddia edilen açıklamalarda bulundu.

Kripto para piyasasının özellikle de XRP sahiplerinin “en sevilmeyen isimler” listesinde 1. sırada yerini alan Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, bugünlerde XRP satışlarına hiç değinmiyor. Ripple’ın yüklü miktarlarda XRP satışlarına devam ettiğini belirten XRP yatırımcıları, Brad Garlinghouse’nin bu konularda endişe etmesinden çok, kendi durumundan endişe etmesi gerektiğini dile getirmeye devam ediyor.

Canlı yayında kripto para birimi madenciliğinin %80 oranında Çin merkezli kimseler tarafından yapıldığı, olası bir durumda Çinli madencilerin Bitcoin ağına saldırı düzenleyebilecekleri gibi gerçeklerle yüzleşmek zorunda olduklarını belirten CEO, bu duruma karşı ABD’nin daha hızlı hareket etmesi gerektiği ve ABD’nin madencilik alanında daha fazla adım atması gerektiğine inanıyor.

%60 ila %80 arasında madencilik piyasasının Çin merkezli madenciler tarafından kontrol edilmesinin doğru olmadığına inandığını ifade eden Brad Garlinghouse, bu konuda Çinli madencilerin elinin çok güçlü olduğundan dolayı her an ağa saldırı düzenleyebilecek olduklarından endişe ediyor.

Haklı mı, değil mi?

Bu konuda Brad Garlinghouse’a katılmayanların oranı yüksek olsa da, bazı yatırımcılar ve madenciler Çin’in kripto para madencilerini kullanabileceğini, Çinli madencilerin olası bir ağ saldırısı durumunda beklenmedik fiyat kayıpları ve geri dönülemez sorunların yaşanabilecek olduğunu dile getiriyor.

Bazı Çinli madenciler ise kendilerinin bu tür ifadeler ile zan altında bırakıldığını, bu ifadelerin herhangi bir doğruluğunun asla söz konusu olmadığına dikkat çekiyorlar.

Bazı madenciler, kripto para birimi madenciliği konusunda Çin’in bu kadar güçlü olmasının madencilik sektöründe başarılı olduğu anlamına geldiğini, diğer ülkelerde de bu kadar başarılı olmanın “çok fazla gayret” sayesinde mümkün olabileceğine inandıklarını dile getiriyorlar.

Ayrıca ünlü CEO XRP’yi yüceltmek için böyle bir açıklama yapmış olabilir. Çünkü XRP’nin diğer kripto paralardan farklı olarak madenciliği yapılamıyor ve Ripple şirketinin ağı bünyesinde çalışıyor.

Madencilerin sayısında rekor kırıyor

Çin bu alanda rekor üzerine rekor kırarken, Pekin yönetiminin madencilerin işlemlerini yasaklaması durumunda piyasanın beklenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalabileceği, Bitcoin ve benzer kripto para gönderim işlemlerinin onaylanmasının inanılmaz derecede yavaşlayabileceği iddia edildi.

Piyasanın ABD’nin elinde olması gerektiğine inananlar ise ABD’li madencilerin bu konuda Çin ile farkı kısa süre içerisinde kapatabileceğini, ancak ABD’nin kripto para birimleri konusuna “çok da fazla önem vermediği” gerekçesi ile ABD’de Bitcoin ve kripto para birimi madencilerinin sayısının çok hızlı artmadığına dikkat çektiler.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu