blank
AnalizXRP

Ripple (XRP)’da Son Gelişmeler Ve Detaylı Fiyat Analizi

Garanti BBVA, Spark airdrobu, XRP ritüeli ve çok daha fazlası...

ABD merkezli Ripple Labs tarafından geliştirilen ödeme protokolünün ürünü olan XRP, haftaya 0.605 dolar gibi mükemmel bir seviyeyle başladı. Ayrıca kripto para piyasasında üçüncü sırada bulunan kripto paranın sahibi olan Ripple, bu hafta başında önemli gelişmeler ve olaylar kaydetti.

BBVA Türkiye Koluna Ödeme Desteği

Ripple para teknolojisinin kullanıcısı olan BBVA, bu yıl Türkiye’nin IBAN olmadan anlık ödemeleri kullanmaya başlayacağını ve BBVA Türkiye kolunun bu işin altından kalkabilmesi için destekte bulunacaklarını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, bu IBAN gerektirmeyen anlık ödeme sistemi 18 Aralık itibariyle Garanti BBVA Mobil kullanıcılarının hizmetine sunulacak.

Analistler, bu durumun Ripple sisteminin dünya genelinde yayılmasını sağlamakla birlikte XRP fiyatının da değerlenmesini sağlayacağını düşünüyor.

Spark Airdrobuna Yeni Bir Destek Daha!

Flare Networks’ün oluşturduğu ve lider kripto para borsası Binance’in de desteklediği Spark airdrobuna bir büyük borsadan daha destek geldi. En eski kripto para borsalarından biri olan Poloniex, 12 Aralık’ta gerçekleştirilecek olan Spark airdrobunu destekleyeceğini duyurdu.

Poloniex’le birlikte toplamda 35 borsadan destek alacak olan Spark’ın piyasaya çıkış fiyatı konusunda şimdilik herhangi bir bilgi bulunmuyor. Ancak Dağıtımın bire bir (1 XRP = 1 Spark) oranında olacağı bildirildi.

Spark Airdrobunun Destekçileri – Kaynak: Flare Networks

Ripple, XRP Ritüelini Gerçekleştirdi

Bugünün erken saatlerinde Ripple’ın her ay yaptığı gibi 1 milyar XRP şirketin emanet cüzdanlarından çıktı. Whale Alert tarafından yakalanan bu hareketlerden ayrıca şirketin eski CEO’SU Chris Larsen de yarım milyon XRP’yi hareket ettirdi. 2017 yılından bu yana süregelen ve XRP yatırımcılarının alıştığı bu durum, başlarda fiyata etki etse de artık aşırı bir etkisi olmuyor.

Ripple (XRP) Fiyat Analizi

XRP, yayın saati itibariyle 0.62 dolar üzerinden alıcı buluyor. Geçen hafta ortasında gördüğü en yüksek seviye olan 0.78 doların ardından fibonacci altın oran seviyesinin üzerinde bir haftalık kapanış yapan XRP, uzun vadeli bakan yatırımcıların umutlarını yeşillendiriyor.

Temel anlamda da önemli gelişmeler kaydeden XRP, 0.587 – 0.603 dolar aralığının üzerinde haftalık kapanışlarına devam ederse, güzel bir yükseliş görülebilir. Ancak RSI göstergesinin 86 seviyesinde olması yatırımcıları korkutuyor.

Ripple (XRP) Haftalık Grafik – Kaynak: Tradingview

Günlük grafikte yükselen dipler yapan XRP, bugün BTC fiyatındaki hareketlilik yüzünden piyasa dalgalanırken önemli bir destek alanı olan 0.569 – 0.58 dolar aralığına iğne attı. An itibariyle de fiyat fibonacci 0.5 (0.618 dolar) seviyesini destek edinmeye çalışıyor.

Ripple (XRP) Günlük Grafik – Kaynak: Tradingview

4 saatlik grafikte ise fiyattaki hareketlere göre, boğa filaması oluşumu görülüyor. Fiyatın 0.618 dolar seviyesinden güç bulması halinde, yükseliş yaşayarak hem filamanın üst kanadı olan hem de önemli bir direnç alanı olan 0.656 – 0.667 dolar aralığını kırdığı görülebilir. Bu kırılım sonucunda XRP’nin önünde 0.711 – 0.78 – 0.857 dolar seviyeleri, direnç olarak görülüyor.

Ripple (XRP) 4 Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Son olarak XRP saatlik grafikte, fiyatın yükselen bir kanal içinde olduğu görülüyor. Bugün bu kanalın alt kanadını denedikten sonra yükselen XRP’nin önünde olası iki senaryo görünüyor. Bu senaryolardan birincisi, fiyatın yatay konsolidasyonu sonucunda veya alt kanada uğrayıp güç alması sonucunda tekrar yükselişe geçmesidir. Diğer olası senaryo ise, birinci senaryodaki alt kanat ziyaretinde kırılım gerçekleşmesi ve desteklere doğru fiyatın ilerlemesi olarak düşünülüyor.

Ripple (XRP) Saatlik Grafik – Kaynak: Tradingview

Ayrıca 12 Aralık’ta gerçekleşecek olan airdrop sonrası XRP’de bir miktar gerileme olması bekleniyor. Yatırımcıların 12 Aralık günü bunu göz önünde bulundurarak yatırım yapması öneriliyor.

“Yukarıda yazılanlar yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir, lütfen kendi yatırım kararlarınızı bizzat kendiniz alınız.”

Özel haberler, analizler, her türlü soru ve tartışma için Telegram grubumuzu ve Twitter hesabımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!

İlgili Yazılar

Başa dön tuşu