HaberlerXRP

Ripple’ın Kurucu Ortağı 1 Milyardan Fazla XRP Satmış! Bu Ne Anlama Geliyor?

Whale Alert tarafından ortaya çıkarılan detaylar, XRP yatırımcılarının paniklemesine yol açtı.

Artık bir gelenek haline gelen Ripple’ın toplu XRP satışları tepki görmeye devam ederken Whale Alert tarafından yapılan bir araştırma Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb‘in 2014 ile 2019 yılları arasında 1 milyardan fazla XRP satarak -o dönemdeki XRP fiyatına göre- 135 milyon dolar kazandığını ortaya koydu.

Whale Alert tarafından atılan tweette McCaleb’in elinde toplamda 1 milyar dolar değerinde 4.7 milyar XRP olduğu belirtildi. Söz konusu rakam toplam arzın neredeyse yüzde 5’ine karşılık geliyor.

Bilindiği gibi Ripple şirketiyle karşılıklı anlaşmaları sonucu McCaleb elindeki XRP’lerin tümünü bir anda elden çıkaramıyor. Belli oranlarda yaptığı söz konusu satışlar şu an için kontrollü gidiyor ancak bu sene sona ermesi beklenen anlaşma bittiği an bu oranın çok daha yüksek olması bekleniyor. McCaleb geçtiğimiz ay 5.4 milyon dolar değerindeki 19 milyon XRP’yi satmıştı.

Whale Alert, yaptığı araştırmalar neticesinde Jed McCaleb’a ait olduğunu belirlediği adreslerden hareketle 90.000’i aşan işlemi analiz ettiğini ifade ederek McCaleb’in toplamda gerçekleştirdiği 1 milyar adet XRP’yi Bitstamp aracılığıyla sattığını belirtti.

McCaleb, 2014 yılında Ripple’la yollarını ayırma kararı verdiğinde hizmetlerine karşılık şirketten 9,5 milyar XRP almış olduğu iddia ediliyor. Tespit edilen ve takip edilen cüzdanlarda 4.7  milyar adet XRP olduğu bilinse de bu rakamın bilinmeyen cüzdanlarla beraber 9 milyar adetin üzerinde olduğu söyleniyor.

Öte yandan zamanında McCaleb sahip olduğu XRP’leri elinden çıkarma kararını açıkladığında XRP fiyatları yüzde 40 düşmüş ve bu durum birçok yatırımcının büyük tepkisine yol açmıştı. Artan tepkiler nedeniyle Ripple ile Jed McCaleb arasında söz konusu satışları sınırlandıran 7 senelik bir anlaşma imzalandı. İlgili anlaşma gereğince McCaleb, 7 yıllık anlaşmanın son yılına kadar toplamda bir milyar, son yılda ise iki milyar XRP satabilecekti. Kimilerine göre içinde bulunduğumuz sene anlaşma doluyor bazılarına göreyse önümüzdeki sene dolacak.

Whale Alert, kripto camiasını tedirgin eden satışların XRP fiyatlarına ne derece etki ettiğini tam olarak belirleyebilmiş değil ancak XRP yatırımcıları panik yapmakta çok da haksız sayılmazlar çünkü McCaleb’in elindeki XRP’leri satma yoluna gitmeyi tercih etmesi şu sıralar yükselişte olan ünlü kripto değerin daha fazla yükselmeyeceği ya da düşüşe geçeceğini akıllara getiriyor.

Zira Ripple şirketinin işleyişini bilen ve elinde çok sayıda XRP tutan McCaleb, daha fazla kar etmek için XRP’lerin yükselmesini bekleyebilir ve yükseldiği zaman satış yapma yolunu tercih edebilir. Ancak McCaleb’in şu sıralar satışları arttırması, XRP’nin daha fazla yükselmeyeceğini düşündüğü için olabilir. Bu da yatırımcı kanadında büyük endişe uyandırıyor.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu