BlockchainHaberler

Rus Şirketinden Blockchain Hamlesi: Enerji Tüketimini Artık Bu Yolla Takip Edilecek

Blockchain her alanda boy göstermeye devam ediyor...

Bir Rus elektrik şebekesi şirketi, elektrik ölçümünü otomatikleştiren blokzinciri tabanlı bir sistemi yönetiyor. Pilot program hali hazırda 400 hane tarafından kullanılıyor ve önümüzdeki yıllarda ülke çapında genişletilmesi planlanıyor.

Bugüne kadar Kaliningrad ve Sverdlovsk bölgelerindeki 400 hanede uygulanan pilot çalışmanın, sistemi ülke genelinde uygulamaya koymadan önce, gelecek yılbaşında 5,3 milyon olan birleşik bölgelere hizmet etmek için genişletilmesi öngörülüyor. Bu sistem ile bir hanenin ne kadar elektrik tükettiği hakkındaki bilgiler merkeziyetsiz bir deftere kaydediliyor ve ardından tüketicilerin elektrik kullanımlarını izleyebileceği uygulamada görüntülenebiliyor. Bu uygulama aynı zamanda elektrik alışkanlıklarını analiz ediyor ve daha düşük maliyetli bir plana nasıl geçileceği konusunda tüketiciye önerilerde bulunuyor.

Pilot proje, Rus enerji şirketi Rosseti tarafından uygulanan blokzinciri şirketi Waves Enterprise tarafından tasarlandı ve kullanıcıların elektrik üreticilerine nasıl ödeme yaptıklarını belirleyen Alfa Bankası ile ortaklık kuruldu.

Waves Enterprise, elektrik üreticileri, şebeke ve satış şirketleri ile tüketiciler arasındaki mevcut etkileşim ve bilgi alışverişi sisteminin katılımcılar arasında şeffaflık ve güvenden yoksun olduğunu söyledi. Pilot program, elektrik zincirleri, tedarikçiler ve son kullanıcılar arasındaki iletişimi otomatikleştirmek için blokzincirin nasıl kullanılabileceğini öğrenecek.

Test aşamasında olan bu pilot programın sayesinde dağıtıcılarla kullanıcılar arasında şeffaf ve hızlı bir iletişim kurulmuş olacak. Programın başarıyla tamamlanması ve yayılması durumunda, tüketiciler, kullandıkları enerjinin miktarından emin olacak ve alışkanlıklarını değiştirme konusunda blokzincir teknolojisinden yararlanacak. İleriki aşamada, teknolojinin yayılmasıyla, enerji tasarrufu ve küresel enerji tüketimi konusunda gelişmelere şahit olabiliriz. Bu durumu, gelecek nesillerin bilinçlenmesi ve daha iyi koşullar altında yaşamasının, blokzincir kapsamında yapılan insan hakları çalışmalarından sonra, önemli ölçüde etkileyecek olan ikinci önemli adım olarak görebiliriz.

ICRYPEX Hazine Uzmanı Helin ÇELİK

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu