Bitcoin

Rusya İle Savaşın Eşiğindeki Ukrayna’ya Yüklü Miktarda Bitcoin Bağışı Yapılıyor

Rusya ile uzun süredir çatışma halinde olan Ukrayna'da gönüllüler, bağışları Bitcoin ve diğer kripto paralar ile kabul ediyor.

Ukrayna ile Rusya arasındaki gerilim sürerken küresel güçler de olası bir savaşı engellemek için çaba harcıyor. Bununla birlikte yeni verilere göre, Ukraynalılar Bitcoin’i kullanarak olası bir çatışma durumuna hazırlanıyor.

Yüzbinlerce Dolarlık Bitcoin Ukrayna’ya Akıyor

Blockchain analiz şirketi Elliptic’in verilerine göre, yüzbinlerce dolarlık Bitcoin, Ukrayna’nın sivil toplum kuruluşlarına ve gönüllü gruplara akıyor.

Verilere göre Ukraynalı söz konusu kuruluşlara yapılan kripto para bağışları 2021 yılında %900 artış gösterdi.

İlgili Haber
Olası Bir Rusya-Ukrayna Savaşı, Bitcoin ve Kripto Para Fiyatlarını Nasıl Etkiler? Uzmanlar Ne Diyor?

Ukraynalı aktivistlerin kripto para toplama amaçları arasında Ukrayna ordusuna askeri ekipman, tıbbi gereçler ve dronlar sağlamanın yanında Rus paralı askerlerini ya da ajanlarını tanıyabilecek bir yüz tanıma uygulaması geliştirmek de yer alıyor.

Elliptic araştırmacılarından Tom Robinson konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Kripto paralar, ülkelerinde sessiz kalarak bir anlamda onaylamaları sayesinde artık savaşları fonlamak için de kullanılmaya başlandı.”

Bununla birlikte her ne kadar Rusya Ukrayna’ya karşı herhangi bir saldırı içerisinde olmadığını söylese de ABD ve NATO ülkelerinin başını çektiği ülkeler Ukrayna’nın olası bir savaşa hazırlanması için ülkeye yardımda bulunuyor.

Gönüllü gruplar genellikle banka havaleleri ve ödeme uygulamaları aracılığıyla bağış kabul eder ancak, finansal kurumların Ukrayna’ya para girişini engelleme ihtimali olduğundan artık bu işlemler Bitcoin gibi kripto paralar aracılığı ile yapılıyor.

Elliptic’in raporuna göre Ukraynalı gönüllü grupları ve sivil toplum kuruluşları toplamda 570.000 dolarlık kripto para bağışı aldı. Bağışların büyük bir kısmı geçtiğimiz yıl yapıldı. Söz konusu kripto paralar arasında Bitcoin’in yanında Litecoin, Ethereum ve stablecoin’lerin de bulunduğu belirtildi.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Rıza Yılmaz

Yazıdaki en komik yorum ne biliyor musunuz? küresel güçlerin Savaşı engellemek için elinden geleni yaptığı yorumunuz, burada zaten küresel Güçler Savaşı çıkarmak için elinden geleni yapıyor


Başa dön tuşu