BitcoinHaberlerKripto Para

Rusya’nın Kripto Para Kullanımı Konusunda Son Uyarı IMF’den Geldi!

IMF, kripto paraları da içeren bir rapor yayınladı.

Rusya, Ukrayna’nın işgali sonrası ülkelerin uyguladığı ekonomik yaptırımlar ile mücadele ederken, Rusya’nın bu yaptırımlardan kaçınmak için kripto paraların kullanılması ihtimali çok konuşulmuştu.

Bu konuya dikkat çeken Uluslararası Para Fonu (IMF) bugün yayınladıkları finansal istikrar raporunda hükümetlerin geleneksel varlıkların yanı sıra kripto para birimleri üzerinde de sermaye kontrollerini uygulaması gerektiğini söyledi.

“Bitcoin gibi kripto para birimleri resmi olarak finansal varlık veya döviz olarak sayılmasa bile, döviz ve sermaye akışı yönetimi önlemlerine ilişkin yasalar ve düzenlemeler, kripto varlıkları da kapsayacak şekilde gözden geçirilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir.”

Kripto para borsalarında büyük miktarlardaki ruble transferlerini yapmanın pratik olduğunu kabul eden IMF, ekonomik yaptırımlardan kaçmak isteyenlerin kripto para birimlerini kullanma ihtimali olduğunu dile getirdi.

IMF, devamında düzenleyicilerin yaptırımları ve sermaye akışındaki kontrolleri uygulama açısından bazı zorluklarla karşılaştığını belirterek bu durumun kripto para kaçakçılığını daha yaygın hala getirme riski olduğunu söyledi.

Rusya’nın kripto paraları kullanma ihtimali karşısında uyarıda bulunan tek kurum IMF değil.

Daha önce de Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Rusya’nın kripto paraları uygulanan ekonomik yaptırımları delmek için kullanıldığını söylemişti.

Lagarde “Kripto para birimleri kesinlikle yaptırımlardan kaçınmak için kullanılıyor.” demişti.

İlgili Haber
ECB Başkanı Lagarde'den Rusya ve Kripto Para Uyarısı: "Bu Suça Ortak Olmayın!"
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu