BitcoinHaberlerSatoshi Nakamoto

Şaşırtıcı İddia: Bitcoin’i Bir Yapay Zeka Mı Çıkardı?

Bitcoin, son zamanlarda bitmek bilmeyen bir tartışma gündemi olarak ön plana çıkıyor. Her geçen gün dijitalleşen dünyada Bitcoin’i bir dijital zeka tasarlamış olabilir mi?

Kripto paraların atası ve en değerlisinin oluşumunda ve gereken müdahalelerde insanın yeri neredeyse yok. Açık kaynak koldu olan bir yazılıma bağlı olan ve bu yazılımın kurulu olduğu bilgisayara bağlı olarak çalışan sistem, neredeyse hiç insan müdahalesine ihtiyaç duymuyor.

Diğer kripto paraların üreticileri belli iken, Bitcoin’i kimin bulduğu veya oluşturduğu bilinmiyor. Diğer kripto paralarını kuran kişiler ise Bitcoin’in herkese açık olarak sunulmuş yazılım alt yapısını kullanıyor. Temelde bütün sistemler Blok Zinciri olarak isimlendirilen yeni nesil bir mantık üzerine kurulu çalışıyor.

Acaba Bitcoin Bir Yapay Zeka Tarafından Çıkarılmış Olabilir Mi?
Acaba Bitcoin Bir Yapay Zeka Tarafından Çıkarılmış Olabilir Mi?

Kripto Para Zinciri Hakkında

Bu zincirler üzerine işlenen veriler, bu zincirler için bilgi üretimi gerçekleştiren diğer bilgisayarlardan tek tek onay almak zorunda. Birbirinden farklı her kripto para, tamamen bağımsız sistemler ve zincirler üzerinden çalışıyor. Bitcoin’in nasıl oluştuğu veya başladığı ise halen net bir bilgiye dayanmıyor.

Bugüne kadar atılmış en popüler iddia Satoshi Nakamoto takma adına sahip birisini işaret ediyor. Bu kişinin yazılımsal alanda bilgisi dahilinde oluşturduğu ilk blok zincirini ve kripto para birimlerini üretiyor. Bitcoin 2009 yılında yayınlanarak web üzerinden kaynağı bilinmeyen bir yöntemle para transferi gerçekleştirmeyi sağlayan bir yöntem olarak karşımıza çıktı. Ayrıca çıktığı günden bu yana internet üzerinden gerçekleştirilen hemen hemen tüm kirli işlemlerde kripto paraları görmek mümkün.

Aşağıda paylaşacağımız ve Türkçe Altyazısı bulunan videoda kripto paraların atasını bir yapay zekanın mı ürettiği yönünde kurulmuş bir teoriyi izleyebilirsiniz.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu