Bitcoin

Satoshi Nakamoto Neden Kripto Para Borsası Açmadı? – Ya Da Açtı Mı?

Satoshi Nakamoto, nam-ı diğer = Bitcoin'in yaratıcısı olduğuna inanılan isim veya isimlerin öncüsü.

Kripto paraları dünyaya kazandıran, bazı devletlerin tepkisini çeken, bazı insanların ise “dolandırıcı, mükemmel insan, dünyayı değiştiren insanlardan bir tanesi” olarak gördüğü Satoshi Nakamoto ile ilgili bildiklerimiz sınırlı değil, hiçbir şey bilmiyoruz. Çünkü Satoshi Nakamoto eğer bir insansa dünyanın en iyi gizlenmeyi bilen insanlarından bir tanesidir.

Kripto para birimlerinin öncüsü olan Bitcoin’in düşüncesinden kodlamasına kadar her alanda Satoshi Nakamoto’nun birincil isim olduğunu düşünüyor ve onun bize kripto paraları kazandırdığına inancımızı her geçen gün koruyoruz. Bugün “Bitcoin’i kim çıkardı?” diye sokaktan birisine sorsanız %95’inden daha fazlası size Satoshi Nakamoto veya benzer bir isim söyleyemez. Ancak herkesin söyleyebileceği bir isim vardır.

Bu isim bazen CIA olur, bazen FBI olur, bazen Mossad olur. Kripto para birimlerini istihbarat ajanslarının çıkardığı iddiaları bir yana dursun, özellikle de kripto para birimlerine yönelik olarak bazı iddialar sık sık gündemde geçmişte ve günümüzde yer almaktadır. Bunun sebeplerinden bir tanesi Bitcoin’in kim tarafından çıkarıldığı ile ilgili değil, aynı zamanda neden ve ne amaçla çıkarıldığı konusunda soru işaretleridir.

Dark Web İçin Çıkardıysa Neden Borsa Kursun?

Satoshi Nakamoto’nun kendisi bir insan ise kripto para birimlerinin ilk kullanım alanı olan Dark Web için bunu çıkarmış olabileceği düşünülüyor. Satoshi Nakamoto’nun bu nedenle devletlere karşı, suç işleyen bir isim olduğu da ayrıca iddia ediliyor. Çünkü kripto para birimlerinin gizlilik odaklı olması dışında aslında normal paralardan pek bir farkı yok.

“Nasıl olur ya ne diyorsunuz siz?” diyebilirsiniz. Ancak itibari para biriminin nasıl bir değeri varsa ve TL bugün nasıl dolar karşısında değer kazanıyor veya kaybediyor ise kripto para birimi  Bitcoin’de belirli oranda bir değere sahip ve gelişmeler doğrultusunda zaman zaman değer kaybediyor, zaman zaman değer kaybediyor. Bitcoin’i gizlilik odaklı olması dışında normal itibari paralardan tek farkının dijital olması olarak görebiliriz*.

*Teknik açıdan farklılıklar değil genel görünüm referans alınmıştır.

Satoshi Nakamoto’nun bu kripto parayı eğer ki suç işleyen insanlara yardımcı olması ve daha kolay suç işlemek amacıyla çıkardığı düşüncesi ne kadar doğru bilinemez.

İlk Kripto Para Borsası: MT.Gox

MT.Gox kripto para borsası 2010-2011 yılları arasında hizmet vermeye başladı ve daha sonrasında yaşanan dolandırıcılık ve saldırı gibi iddialar sonrasında bugün yayın hayatına devam etmiyor. Ancak borsa aktif olarak yayında olmasa bile o dönemden kalma izler hâlâ bulunuyor. Satoshi Nakamoto’nun bu borsanın yöneticileri arasında olabileceği iddiaları o dönemde çok konuşulmasa bile bir kripto para borsasında aktif olarak yönetici konumunda veya farklı pozisyonlarda çalışıyor olabileceğini düşünen çok sayıda Bitcoin yatırımcısı mevcut.

Bu yatırımcılara katılmayan çok sayıda insan ise Satoshi Nakamoto’nun artık zengin olduğunu ve 10 milyar dolardan daha fazla parası olduğu için kripto para birimleri ile ilgilenmiyor olduğunu iddia ediyor.

Tek gerçek var ki hiçbir zaman kendisi açıklamadığı ve kendi kimliği ortaya çıkmadıkça bu iddialara yanıt bulamayacağımız…

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu