Kripto HaberleriAnalizSavaş İhtimali ve FED'in Faiz Artırması Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiler? Uzmanlar Cevapladı

Savaş İhtimali ve FED’in Faiz Artırması Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiler? Uzmanlar Cevapladı

Takip et

Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlikler ve Fed’in Mart ayında 50 puan faiz artırımı yapma ihtimalinin doğması ile birlikte bu hafta Bitcoin için kritik öneme sahip olacak gibi görünüyor.

Piyasa değeri olarak dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin, uzun bir süredir savunucuları tarafından güvenli liman olarak nitelendiriliyordu.

Buna rağmen son birkaç aydır BTC, özellikle de riski yüksek hisse senetlerine benzer şekilde hareket ediyor.

“Bitcoin Fiyatı, ABD Hisse Senedi Borsasından Etkilenebilir”

Japon Bitcoin borsası Bitbank’in kripto para piyasası analisti Yuya Hasegawa, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“BTC, bazıları tarafından devletsiz para birimi olarak tanımlanıyor. Geçmişte gerçekten de jeopolitik gerginliklerde BTC’nin iyi bir performans gösterdiğini görüyoruz. Bu yüzden bu varlığı güvenli liman olarak gören kimseler tarafından bir talep oluşacağını düşünebilirdik. Ancak mevcut durumda, yaşanan değişimler ile birlikte BTC, ABD hisse senedi piyasasına karşı kırılgan hale geldi. Bu yüzden Ukrayna ile Rusya arasındaki gerginlik sona ermeye başlamadan BTC yatırımcıları kendilerini rahat hissedemeyebilir.”

Verilere göre BTC fiyatı yılın başına göre %10, Kasım ayındaki rekorundan ise %38 daha düşük bir seviyeden işlem görüyor.

İlgili Haber
Rusya Ukrayna Hattında Son Durum Ne? Bitcoin Haftaya Nasıl Başladı?

“8-9 Ay Ayı Piyasasında Kalabiliriz”

ABD’de faiz artırımı nedeniyle teknoloji hisselerinde tutukluk yaşanması, uzmanlara göre içinde bulunduğumuz kripto para kışının birkaç ay daha sürebileceğine işaret ediyor olabilir.

Konuyla ilgili olarak Eaglebrook Advisors CEO’su Chris King, düşüncelerini şöyle aktardı:

“Eğer şu anda ayı piyasasındaysak, 8 ya da 9 ay daha yatay ya da aşağı yönlü hareket gözleyebiliriz. Bence bu durum, piyasadaki turistlerin azalmasına ve bu teknolojiyi kullanmak isteyen gerçek aktörlere yer açmasına yardımcı olur.”

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları