BitcoinHaberler

SEC Başkanı Bitcoin Vadeli İşlem ETF’si Konusunda İyimser! Gözler Ekim Ayına Çevrildi!

Yatırımcılar Bitcoin ETF'si konusunda beklentilerini koruyor.

2021 yılında kurumsal yatırımcıların oyuna dahil olmasıyla Bitcoin’e yönelik borsa yatırım fonu (ETF) beklentileri yükseldi.

ABD’de onaylanacak bir Bitcoin ETF’sinin ikinci bir ralliyi tetikleyeceği düşünülürken gözler Ekim ayına çevrildi.

Her fırsatta kripto para piyasalarındaki yatırımcı koruma enstrümanlarının eksikliğinden dert yanan SEC Başkanı Gary Gensler, ETF’ler konusundaki iyimserliğini koruyor.

Financial Times’a konuşan Gensler Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri için onaylanacak bir ETF’nin daha fazla yatırımcı koruması sağlaması için önemli olduğunu düşünüyor.

Ağustos ayında da benzer fikirlerini dile getiren Gensler spot ürünler için olmasa da vadeli ürünler için Bitcoin ETF’sinin onaylanmasına çok mesafeli durmuyor. FT’ye konuşan Gensler ETF’ler hakkında şunları söyledi:

“CME’de işlem gören Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapan yatırımcılar 1940 Yatırım Şirketi Yasası kapsamında önemli yatırımcı korumalarından yararlanıyor. SEC üyelerinin buna ilişkin başvuruları incelemesini sabırsızlıkla bekliyorum.”

SEC’in Bitcoin vadeli işlem ETF’sine göz kırpmasının ardından pek çok yatırım şirket bu yönde de ETF başvurusu yaptı.

SEC’in önünde toplam 24 adet başvuru bulunuyor ve hiçbiri hakkında karar verilmedi. Uzmanlar Ekim ayı başlarında bu konuda bir karar verilmesini bekliyor.

Her fırsatta yatırımcı korumasından bahseden Gensler’ın, Bitcoin ETF’lerinin sağlayacağı korumayı yatırımcıların hizmetine sunup sunmayacağı merakla bekleniyor.

Bu noktada spot piyasalar için olmayan ETF’lerin onaylanmasının çok büyük etki doğurmayacağını düşünen analistlerde var.

Bloomberg ETF stratejisti Eric Balchunas son paylaşımında Kanada’da başlatılan Bitcoin vadeli işlem ETF’sinin 2 aylık süreçte beklenen ilgiyi görmediğini ve sadece 15 milyon dolarlık yatırım aldığını belirtti.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu