BitcoinHaberler

SEC, Bir Bitcoin ETF’i Hakkında Daha Karar Verdi!

SEC Fidelity'nin spot Bitcoin ETF başvurusu hakkında kararını açıkladı!

SEC bir Bitcoin ETF’i hakkında daha kararı verdi.

Bugün açıklanan kararda, Fidelity tarafından Wise Origin Bitcoin Trust ismiyle Cboe BZX borsasında listelenmesi istenen spot Bitcoin ETF’ine ilişkin başvurunun reddedildiği belirtildi.

Başvuru 10 Mayıs’ta yapılmıştı.

Gerekçe

Kararını 54 sayfada açıklayan SEC’in önceki ret kararlarında belirttiği hususları tekrarladığı ve söz konusu bakış açısının bir içtihat haline geldiği anlaşılıyor.

Buna göre söz konusu ETF başvurusunun “sahte ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek, yatırımcı korumaları ve kamu yararı” ilkelerini karşılamadığına karar verildi.

SEC daha önceki kararlarında da yatırımcı korumasına yönelik eksiklikler nedeniyle spot Bitcoin ETF başvurularını reddediyordu.

2021 yılında SEC Bitcoin Vadeli İşlem ETF’lerini zımni olarak da olsa onayladı. Ancak bugüne kadar spot bir Bitcoin ETF’ine onay vermedi.

ETF Nedir?

Borsa yatırım fonu (ETF), menkul kıymet borsalarında işlem gören bir yatırım fonudur. Bir ETF, hisse senedi, emtia veya tahvil gibi varlıkları tutar ve genellikle sapmalar net varlık değerine yakın tutmak için tasarlanmış bir arbitraj mekanizması ile çalışır. Çoğu ETF, hisse senedi endeksi veya tahvil endeksi gibi bir endekse sahiptir. ETF’ler düşük maliyetler, vergi verimliliği ve hisse senedi benzeri özelliklerinden dolayı yatırımlar açısından cazip olabilmektedir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android Uygulamamız'ı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu