Kripto HaberleriBitcoinSEC Goldman Sachs, JPMorgan ve Deutsche Bank'ın Bitcoin'e Girmesini Engelliyor!

SEC Goldman Sachs, JPMorgan ve Deutsche Bank’ın Bitcoin’e Girmesini Engelliyor!

Bugün yayınlanan bir rapor, SEC'in kripto paralara olan tutumunu değerlendirdi.

Takip et

Bilindiği üzere SEC, kripto para birimleri üzerinde agresif bir tutum sergiliyor.

Bu bağlamda Mart ayında SEC, kripto para koruyucuları olarak işlev gören ve ABD’de listelenen tüm halka açık şirketlerin, kripto para maruziyetlerini bilançolarında varlıklar yerine yükümlülükler olarak hesaba katmaları gerektiğini söyledi.

SEC ayrıca şirketlerin kripto paralarla ilişkili riskleri müşterilerine açıklamaları gerektiğini belirtti.

SEC kılavuzuna göre, kripto para birimlerinin bankalar tarafından muhafazası, diğer varlıklara kıyasla teknolojik, yasal ve düzenleyici riskler oluşturuyor.

Reuters‘in haberine göre, bugün yayınlanan bir rapor bankaların kripto para projeleri SEC’in Mart ayında yayınladığı kripto para kılavuzu tarafından alt üst edildiğini ve aksattığını gösterdi.

Söz konusu raporda US Bancorp, Goldman Sachs, JPMorgan, BNY Mellon, Wells Fargo, Deutsche Bank, State Street Corp. ve BNP Paribas yer aldı.

Raporda SEC’in kılavuzunun tüm halka açık şirketler için geçerli olsa da özellikle bankaların kripto para çalışmalarını zorlaştırdığı belirtildi.

Raporda şu ifadelere yer verildi:

“SEC’in kripto paralar hakkındaki kılavuzu, SEC ve bankacılık düzenleyici kurumlarından herhangi ek bir hamle gelene kadar bankalar kripto para planlarında ilerlemeyi bırakmak zorunda kaldılar.

Zira bankalar bilançolarında kripto paraları varlık olarak değil yükümlülük olarak tutuyor.

Bu da bankaların müşterileri adına borç olarak tutulan kripto paralar karşılığında bilançolarındaki borçları karşılamak için nakit tutmaları gerektiği anlamına geliyor ve bu bankalar için çok zor.”

Raporda, State Street Digital’in başkanı Nadine Chakar, SEC’in kılavuzunun kendilerinin kripto saklama hizmetleri sunmasını engellemediğini ancak bunun artık bankalar için ekonomik olarak zor olduğunu söyledi. Chakar, “Kripto paralar bizim mal varlığımız değil, bizim bilançomuzda olmamalı” dedi.

BNY Mellon sözcüsü, kripto para saklama konusunda bir yorum yapmadı ancak “BNY Mellon, dijital varlıkların kalıcı olduğuna ve giderek finansın bir parçası haline geldiğine inanıyor” dedi.

US Bancorp sözcüsü ise hala Bitcoin (BTC) saklama hizmetleri sunduğu ancak gelişen düzenleyici ortamı değerlendirdiklerinde BTC saklama hizmeti için ek müşteri alımı yapmadıklarını söyledi.

1 Yorum

guest

1 Yorum
En Yeni
En Eski En Çok Oy Alan
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

En büyük düşman, senin varlığınla yok olacak olandır!

Haftanın Popüler Yazıları

Popüler Blog Yazıları