Bitcoin

Şimdi Değil, Sonrası Ne Olacak? – Bitcoin Corona Virüs Bittikten Sonra Nelerle Karşılaşacak? – Riskler Neler?

Bitcoin bu dönemde corona virüsünün etkisi sonucunda ciddi değer kaybetti ancak bugün işler tersine döndü.

3 ay kadar bir süredir insanlığı krize sokan corona virüsü bugün tüm dünyada haber yayınlarının yüzde 70’inden daha fazlasında etkili oldu. İnternet’te yayınlanan günlük haberlerin %70’inden daha fazlası küresel ölçekte corona virüsü içeren haberler olurken, teknolojiden magazine, sağlıktan kripto paralara tüm medya camiasında corona virüsün etkilerini görmek mümkün. Yakın zamanda Kanada, ABD ve diğer Amerika kıtası ülkelerinde de etkisini büyük oranda artırmaya doğru ilerleyen corona virüsünün yatırım araçları üzerinde etkisi ise inanılmaz düzeylerde.

Tüm dünyayı büyük ve onarımı zor olan ekonomik krize sürükleyebilecek olan corona virüsün etkileri özellikle sadece bugünlerle sınırlı kalmayacak. Corona virüsünün etkileri gelecek dönemlerde hatta uzunca yıllar boyunca devam edecek. Türkiye ve diğer ülke ekonomilerde corona virüsü nedeniyle yaşanan para kayıplarının telafisi belki de onlarca yıl boyunca belli belirsiz olarak devam edecek.

Bugün bazı insanlar corona virüsü salgın filmlerinde olduğu gibi “film” zannederken bunun gerçekten bir film olmadığı, küresel ölçekte bir virüs salgını olduğunu idrak etmeleri bir süre alacak gibi görünüyor.

Varlıklı insanların bu dönemde sorunlar yaşamadığını iddia etmek akıl dışı, mantıksız bir ifade. Bugün ABD borsaları trilyonlarca dolar para kaybetmeye devam ediyor ve bunun bir sonucu olarak fakir insanlar kadar zengin insanların da büyük para kayıpları ile karşı karşıya kaldığı anlamına geliyor.

Corona virüsünün etkisi kripto paralara da sıçradı

Kripto para birimleri corona virüsünden dolayı çok büyük kayıplar yaşadı. Yüzde 55’in üzerinde değer kaybeden Bitcoin dışında altcoinlerde de ciddi oranda değer kayıpları görüldü. Bitcoin fiyatında yaşanan değer kaybının bir eseri sonucunda piyasada çokça yatırımcı ellerindeki kripto paraları zarar ettiği gerekçesi ile satamazken birçok yatırımcı ise az zarardayken satış yaparak piyasadan “kurtuldu”.

Çok fazla düşüş olmasının bir sonucu olarak yine yatırımcıların her zaman için “güvenilir liman” ifadesini kullandıkları Bitcoin ve kripto para birimleri konusunda “güvenilir liman” olup olmadığı ile ilgili soru işaretleri dünya tarihinde Bitcoin ve kripto paralar için ilk kez yanıt bulmaya başladı.

Halving (blok ödülü yarılanması) sebebiyle bir süre önce zaten düşüş beklenen Bitcoin ve kripto para birimi fiyatlarında corona virüsünün etkisinden hemen sonra çokça yatırımcının geri çıkması, yeni yatırımlar yapmaması, spekülatör balinaların piyasada yüksekten satarak çekilmeleri ve paralarını likit varlıklar olarak tutma tercihleri Bitcoin’i 3.850 dolarlı fiyat seviyelerine kadar düşürdü.

Bunun bir sonucu olarak bugün 6.000 doların hafif üzerinde seyreden Bitcoin fiyatı, görünen o ki yakın zamana kadar yatırımcıların isteklerine yanıt vermezken bugün yatırımcılara tekrardan eğer ki fiyat ilerlemesi aynen devam edebilirse isteneni verebilecek gibi görünüyor.

Bazı analistler eskiden yaptıkları “Bitcoin güvenilir bir limandır, herkes Bitcoin almalı” açıklamalarını tam tersi ile değiştirirken, bazıları ise hemen ilk günlerde yaşanan düşüşlerin itibarı zedelediğine, ancak bunun eğer ki bugünlerde yeniden 9.000 dolar ve üzerine yükseliş mümkün olursa tekrar itibarın yerine konabilecek olduğuna inanmaya başladılar.

Corona virüsünün etkisi bittikten sonra eğer bugün yükselişler devam eder ve 9.000 dolar görülürse çok daha fazla insanın Bitcoin’i güvenilir olarak görmesi mümkün iken, tam tersi durumlarda ise Bitcoin yatırımcılara isteneni vermeyebilir ve birçok yatırımcı geri çekilebilir. Olası büyük düşüş durumunda ise bazı devletlerde Bitcoin’in “ponzi” gibi programlar olarak görülebileceği ve bazı yasaklar uygulanması riskinin olabileceğine inanılıyor.

Daha önce birçok önemli noktayı paylaştığımız analizimize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

İlgili Haber
Bitcoin'de (BTC) Önemli Trend Çizgileri Hangi Seviyelerde? Büyük Resimdeki Detaylar Neler?
300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu