HaberlerSolana

Solana (SOL) Ağı Yine Durduruldu! Kesintinin Nedeni ile İlgili SOL Ekibinden Açıklama Geldi

Daha önce pek çok kez kesintiye uğrayan Solana (SOL) ağı yeniden durdurulmak zorunda kaldı. Peki kesintinin nedeni ne?

Solana (SOL) ağında yeni blok üretiminin durdurulması ile birlikte yine bir kesinti yaşanıyor.

Solana Beach blok gezgininden alınan verilere göre, SOL doğrulayıcıları son beş saattir yeni blok işlemedi ve bu da tüm uygulamalarının tamamen kapanmasına neden oldu.

Solana’nın resmi Twitter hesaplarından biri olan Solana Status tarafından verilen bilgiye göre SOL ağının beta ana ağının doğrulayıcılar tarafından yeniden başlatılması gerekiyor:

“Doğrulayıcı operatörleri Discord’daki mb-validators’da yeniden başlatma için hazırlanmalıdır.”

Solana’daki Kesintinin Nedeni Ne?

Aynı Twitter hesabı, ağın durdurulmasının nedeni olarak şunları söyledi:

“Bugün erken saatlerde, dayanıklı nonce işlemleri özelliğindeki bir bugta, node’ların aynı blok için farklı sonuçlar üretmesiyle birlikte belirlenemezliğe (nondeterminism) yol açtı ve bu da ağın devam etmesini engelledi.”

Bu yazının yazıldığı anlarda ağın doğrulayıcı Discord kanallarında yeniden başlatma ile ilgili bir tartışma yaşanıyordu.

Solana ekibi bu durumu yatıştırmak için doğrulayıcılardan ağı yeniden başlatmalarını istedi. Doğrulayıcılar için, ağın yeniden başlatılabileceği belirli bir zaman diliminin anlık görüntüsünü almayı içeren talimatlar yayınladı.

İlgili Haber
Solana (SOL) Ağında Neler Oluyor: Saldırı Sonrası Bir Kesinti Daha Yaşandı!

SOL, fonların ve ağ durumunun kontrol altında olduğunu açıkladı:

Fonlar ve ağ durumu güvenliği tehlikede değil. Doğrulayıcı operatörleri, Discord’daki mb-validators’da herkese açık olarak en yüksek onaylanmış bloktan yeniden başlatmayı koordine etmektedir.

Solana kendisini yüksek performanslı bir Blockchain olarak tanımlıyor. Ancak geçtiğimiz yıl boyunca çok sayıda kesinti yaşadı ve blok tıkanıklığından etkilendi. Daha geçen ay, bugüne benzer bir şekilde, SOL bir doğrulayıcı yeniden başlatma yoluyla tekrar çalışır hale getirilmeden önce yaklaşık yedi saat boyunca durdurulmuştu.

*Yatırım tavsiyesi değildir.

300'den fazla kripto para birimine yatırım yapmak için bu linkten Binance borsasına %20 KOMİSYON İNDİRİMİ ile kayıt olabilirsiniz!
Özel haberler, analizler ve on-chain verileri için Telegram grubumuzu, Twitter hesabımızı ve Youtube kanalımızı hemen takip edin! Ayrıca Android ve IOS Uygulamalarımızı indirerek canlı fiyat takibine hemen başlayın!
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

Başa dön tuşu